zamestnancov Mestského úradu v Michalovciach, je podľa odborníkov na samosprávu v poriadku. Peter Wilfling z Občianskeho združenia Občan a demokracia hovorí, že klauzula v uznesení nie je v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám.
Nový poriadok odmeňovania, ktorý schválili michalovskí poslanci na minulotýždňovom zasadnutí, ostro kritizoval poslanec Jozef Bobík. Uviedol, že podľa nového poriadku môžu byť zamestnanci úradu odmeňovaní takmer ľubovoľne „a koruna všetkého je v tom, že o odmeňovaní takýchto zamestnancov sa občania ani nemôžu dozvedieť, pretože poslanci schválili klauzulu, že informovanie o platoch je zakázané". To, či zastupiteľstvo môže klauzulu, ktorá „zakazuje" informovať o platoch, schváliť, dajú podľa Bobíka preskúmať.
V schválenom uznesení je zakotvené, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť ochranu údajov o plate, o náležitostiach s ním súvisiacich a o iných peňažných náležitostiach zamestnanca. Tieto údaje môže zamestnávateľ zverejniť len s predchádzajúcim súhlasom zamestnanca, alebo ak to ustanoví osobitný predpis. Podľa Bobíka takéto ustanovenie nie je v poriadku a ide o zákaz informovania o platoch úradníkov. Pritom „zamestnanci na mestskom úrade sú zamestnancami verejnej služby, platíme ich my, čo tu sedíme, aj občania," povedal.
Primátor Viliam Záhorčák v schválenom uznesení nevidí problém. Poriadok je podľa neho vypracovaný podľa Zákonníka práce a dohodnutých podmienok v uzatvorenej kolektívnej zmluve. Na zasadnutí uviedol, že novým poriadkom chcú výraznejšie motivovať zamestnancov v ich práci a považuje ho za vhodný nástroj, ktorý viac zohľadní skutočný výkon, kvalitu a množstvo práce zamestnancov MsÚ.
Peter Wilfling uviedol, že klauzula, ktorú obsahuje nový poriadok odmeňovania pracovníkov mestského úradu, je v poriadku. „Podľa môjho názoru klauzula v uznesení nie je v rozpore so zákonom 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám, pretože hovorí, že údaje o plate možno zverejniť, ak to ustanoví osobitný predpis. Nevidím v prijatej klauzule nič zvláštne, povinnosť zamestnávateľa chrániť údaje o plate zamestnancov už vyplýva aj zo zákona o ochrane osobných údajov".
Čo hovorí zákon
Osobitný predpis - zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v § 9 ods. 3 ustanovuje: Povinná osoba sprístupní na účely informovania verejnosti osobné údaje fyzickej osoby, ktoré sú spracúvané v informačnom systéme za podmienok ustanovených osobitným zákonom o fyzickej osobe, ktorá je verejným funkcionárom, poslancom obecného zastupiteľstva, predstaveným v štátnej službe, odborníkom plniacim úlohy pre člena vlády Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky, predsedu NR SR alebo podpredsedu NR SR, vedúcim zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme, vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci, nadriadeným v služobnom pomere alebo členom hodnotiacej komisie alebo iného obdobného orgánu, ktorý sa zúčastňuje na procese rozhodovania o použití verejných prostriedkov. Sprístupňujú sa osobné údaje v rozsahu titul, meno, priezvisko, funkcia a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie, pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti, miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva. Mzda, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu. Platy vedúcich zamestnancov by sa mali na základe tohto ustanovenia sprístupňovať, platy radových zamestnancov musia zostať chránené.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.