architektúry. V súčasnosti sa už pripravuje projektová dokumentácia k druhej etape jeho obnovy. Ani jedna z etáp však neráta s pohybom psov v parku a s umiestnením košov na psie exkrementy. Noční vandali a pofajčievajúca mládež s vyloženými nohami na nových lavičkách testujú trpezlivosť mestskej polície, technických služieb a ľudí, ktorí v parku hľadajú pokoj, čistotu a miesto, kde si môžu oddýchnuť.
"Som šťastná. Lavičiek je v parku dostatok, môžeme si oddýchnuť. Vadí mi však, že psičkári ´venčia´ psov hlavne pri amfiteátri a v blízkosti detského ihriska," hovorí mladá mamička s kočíkom. "Najviac ma zaráža, keď vidím, že sa po nich na trávniku hrajú dopoludnia škôlkari a popoludní družinári. Podľa mňa, psy do parku nepatria, a ak, tak by tu mali byť špeciálne koše s vrecúškami na ich výkaly."
Vedúci oddelenia výstavby, územného plánu a životného prostredia mestského úradu Marián Šalata hovorí, že "18. apríla bola ukončená I. etapa obnovy chodníkov a drobnej architektúry v parku, ktorú začali v auguste minulého roku. Z mestských financií na ňu išlo 9,3 milióna korún." Okrem lavičiek a košov je nové aj verejné osvetlenie. Vodenie psov do parku je povolené. "Zákaz vodenia platí len do priestoru detského ihriska," hovorí Šalata a dodáva, že "projektová dokumentácia nerátala s osadením košov pre psie exkrementy a rovnako sa s nimi nepočíta ani pri II. etape obnovy v časti od amfiteátra po východ z parku na Lipovej ulici."
Druhá etapa obnovy bude lacnejšia. Predpokladá sa, že bude stáť tri milióny korún. Počas nej by malo dôjsť aj k revitalizácii detského ihriska, ktoré počas svojej existencie dostáva zabrať hlavne od vandalov. Tí robia v parku šarapatu aj podľa náčelníka mestskej polície Mirka Masicu. "Najhoršie sú víkendové noci, keď sa mládež vracia z nočných zábavných podnikov. Počas posledných dvoch víkendov sme zaznamenali zhadzovanie nových odpadkových košov zo stojanov." Zvýšenú pozornosť v parku venujú mestskí policajti aj mládeži, ktorá "si neustále sadá na operadlá nových lavičiek a nohami šliape po ich sedadlách". Náčelník vysvetľuje, že psičkárov z parku vylúčiť nemôžu. "Pokiaľ vidia v parku mestských policajtov, výkaly upracú. Ak ich nikto nevidí, to, čo zostalo po ich psoch, ignorujú."
Zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea Ivana Strakošová hovorí o tom, že v jeho prednej časti bol francúzsky park, ale bez dnešných fontán. Tie boli na mieste kopčekov s vysadenými kvetmi vybudované až v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Vo východnej časti areálu bol a je anglický park. "Podľa dochovaných fotografií boli lavičky len v tejto časti parku a pri dnešnom amfiteátri, kde sa do šesťdesiatych rokov minulého storočia zachoval pôvodný rybník." Na jeho mieste architekt rešpektoval skratku, ktorú si cez trávnik vyšliapali ľudia a tento ústupok má za následok nový chodník.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.