Bačkovského potoka pripravuje mimovládna organizácia Prameň života - Spoločnosť pre živú krajinu. Aj tento rok ju organizátori viazali na Deň Zeme.
Predseda združenia Marcel Suško hovorí, že podujatie pripravujú už dvanásť rokov: "Začínala s tým úzka skupina ochranárov, ktorým leží na srdci ochrana unikátneho kúska krajiny, ktorou Bačkovský potok určite je. Naším cieľom nie je pôsobiť na verejnosť reštrikciami v podobe pokút za vytváranie skládok, ale zmeniť ich myslenie a znížiť množstvo odpadu v prírode na minimum." Podľa jeho názoru sa to podarilo. Kým na začiatku vynášali hrubý odpad v podobe batérií, pneumatík, stavebného odpadu, pneumatík a podobne, v posledných rokoch už ide skôr o zvyšky odpadov z domácností: "V minulosti sme tu robili aj veľké letné tábory, na ktorých bolo 50 - 70 ľudí. Tento rok je to na dobrovoľnej báze."
Počas víkendu z asi 2-kilometrového úseku potoka vyniesli okolo 30-40 veľkých vriec odpadu. Suško ocenil, že prvýkrát sa o akciu zaujímala aj obec: "Nový starosta ponúkol priestory kultúrneho domu, ihrisko, obec pripravila aj občerstvenie pred dobrovoľníkov a zabezpečí aj vyvezenie odpadu."
Starosta Višňova Jozef Tomko aktivitu víta. Sám zmonitoroval čierne skládky v obci a okolí a vyvesil ich na nástenku, "aby sa ľudia našli." Do čistenia chce zapojiť školy aj obce. Netvrdí, že Višňovčania čierne skládky nerobia, podľa neho ale odpad pochádza aj z obcí nad Višňovom: "Stačí, aby ľudia nad nami hodili odpad k potoku a keď sa hladina zdvihne, všetko to naplaví k nám. Bačkov je tomu naklonený. Nabudúce hádam akciu pripravíme spoločne."
Suško pred akciou rozoslal asi 350 pozvánok, prišlo na ňu asi 30 dobrovoľníkov. Nechýbalo medzi nimi 7 chlapcov z domova v Bačkove. "Už sme tu boli. Nech deti vidia, čo všetko ľudia hádžu do prírody a že to tam nepatrí," povedal ich vychovávateľ Jozef Sýkora. "Ľudia sú hlúpi. Odpadky do potoka nepatria," myslí si jeden z chlapcov, Peter Horvát. Jedenásťročného Lukáša zo Sečoviec neporiadok v potoku aj na jeho brehoch prekvapil: "My doma odpad triedime a niekto ho hodí sem. To nechápem. Okrem starých šiat, umelých fliaš, pneumatík a konzerv som tu našiel aj celý pár topánok a starý hrniec. Pritom je tu tak krásne, len to špatia odpadky." Stráviť deň v lone prírody prišla aj Naďa Jurková z Pozdišoviec. " Kým ma neoslovil Marcel Suško, nevedela som, že tu máme také krásne miesto. Škoda len, že nevieme taký potenciál využiť a predať," myslí si.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.