Michaloviec. S Okresným stavebným bytovým družstvom v Michalovciach sa sporí kvôli predpisom nájomného: „Radiátory som si dal odpojiť v roku 2003. Neodoberám ani teplú vodu. Zálohové platby za ne sa však stále opakujú."
František Novák býva v bytovke na Konečnej ulici. Tá patrí Okresnému stavebnému bytovému družstvu. Kvôli vysokým nákladom na kúrenie si dal zablendovať radiátory. Odborník ich zablendoval v októbri 2003. Asi v rovnakom čase prestal odoberať aj teplú vodu. Dokazuje to stav vodomeru. Rovnaká hodnota je na ňom v decembri 2003 aj v januári 2007. „Napriek tomu mi pri zálohových platbách stále účtujú teplo a teplú vodu. Za teplo je to raz 532, potom 168, 559, 240 atď. Za teplú vodu asi 70 korún mesačne. Považujem to za okrádanie," hovorí Novák. Priznáva, že kvôli tomu prestal pravidelne platiť nájomné.
Nepozdáva sa mu ani prístup družstva k opravám: „Všetci platíme do fondu opráv. Bývam celkom hore, zatekalo mi do bytu. Potreboval som dať opraviť strechu a steny. Požiadal som o to viackrát, ale bez efektu. Tak som si to dal v roku 2001 urobiť sám. Následne som si uplatnil úhradu vyfakturovaných prác od OSBD. Nevyhoveli mi, preto som družstvo zažaloval," vysvetľuje Novák.
O problémoch s družstvom hovoril aj s ostatnými nájomníkmi. Tým sa zase nepáči, že OSBD navrhlo rekonštrukciu kotolne za 450-tisíc korún: „Keď sme žiadali o vstup do nej, aby sme si overili, či je rekonštrukcia potrebná, neuspeli sme. O povolenie na vstup sme požiadali oficiálne ešte v decembri. Odpoveď nemáme."
Predseda OSBD Milan Dorič tvrdí, že František Novák sa sporí a súdi zbytočne: „Pán Novák nechápe, že býva v bytovke. Rozpis na teplo sa delí na dve časti - 70 percent je to, čo je na meračoch a 30 percent podľa metra štvorcového plochy - na týchto nákladoch sa podieľajú všetci. Práve to sú tie sumy, ktoré platí. V byte s funkčnými radiátormi sa za teplo platí 2 - 3-tisíc korún. Pokiaľ ide o teplú vodu, odoberať ju prestal už v roku 2003, ale vodomer si dal zablendovať až v roku 2005. Keďže ju neužíval, zohľadnilo sa mu to pri vyúčtovaní. Nulu sme mu však pri zálohách mohli naúčtovať až po zablendovaní."
Dorič dodáva, že neplatením nájomného si František Novák uškodil: „Počas roka zaplatil párkrát rôzne sumy, ignoroval ročné vyúčtovania. Jeho dlhy ku koncu roka predstavujú asi 60-tisíc korún. Hrozí mu vysťahovanie." Reakciou na Novákovu žalobu o úhradu prác bola žaloba OSBD - za neplatenie nájomného. Všetky súdne konania kvôli námietkam voči zaujatosti zo strany F. Nováka prebiehajú v iných okresoch. Podľa Doriča neuspeje. „Ani v prípade žaloby o úhradu prác, ktoré si dal urobiť. Nedodržal Stanovy OSBD."
Nesprávny je podľa predsedu aj postup pri žiadosti o vstup do kotolne: „Ide o zariadenie, kam môžu vstupovať len oprávnené osoby. Dá sa to umožniť aj nájomníkom. Žiadosť ale bola neúplná - nebol určený dátum ani počet osôb, ktoré tam chcú ísť." Dodáva, že rekonštrukcia je potrebná: „Kotly sú zastarané, čo zvyšuje náklady na výrobu tepla. Ak chcú nájomníci ušetriť, musia sa vymeniť. Hrozí, že kotolňa vypadne úplne."
Postup pri oprave bytu
Pri plánovaní opráv musí nájomník postupovať podľa Stanov OSBD. Najskôr musí požiadať o schválenie domového dôverníka. Keďže ide o peniaze všetkých, ten zváži, či sú potrebné. Ním podpísanú žiadanku potom nájomník zanesie na OSBD. V čase opravy musí mať vyrovnané nájomné, dodávky práce zabezpečí OSBD.
Nájomník si môže dať tieto práce urobiť sám, až keby OSBD po dodržaní tohto postupu viackrát nereagovalo. Peniaze si potom môže od OSBD vymáhať. "Pán Novák to takto neurobil," vysvetľuje Dorič. Pripúšťa, že OSBD má aj v takomto prípade možnosť práce uhradiť. Nájomník však musí preukázať skutočný objem vykonaných prác: "On predložil len príjmový doklad na sumu takmer 50-tisíc korún. Požiadali sme o podrobný rozpis vykonaných prác. Stanovisko sme chceli zaujať až potom. Oslovili sme ho dvakrát, ale podklady sme nedostali. Potom sa začal súdiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.