Kapušanoch. Okrem učilišťa preklepol aj ďalších osem škôl v kraji. S výsledkami kontrol na pondelkovom zasadnutí oboznámil aj poslancov KSK.
Kontrolu vo Veľkých Kapušanoch vykonali na prelome decembra 2006 a
januára 2007. Kontrolovali obdobie od januára 2004 do júna 2006. Štrnásť zistení kontrolóri finančne vyčíslili na takmer 1,5 milióna korún. Ostatných trinásť evidujú ako nefinančné zistenia.
Škola napríklad nesprávne zaradila pracovníčku do pracovnej činnosti a následne do vyššej platovej triedy. Neoprávnene jej tým vyplatila takmer 26-tisíc korún. Porušila finančnú disciplínu, peniaze musí vrátiť. Pri kontrolovaní dohôd o vykonaní práce sa zistilo, že dohodnuté úlohy nie sú vymedzené výsledkom. Našli sa aj také, ktoré škola neuzavrela aspoň deň pred začiatkom plnenia úlohy. "V týchto bodoch porušila Zákonník práce," píše sa v správe hlavného kontrolóra Vojtecha Farkaša. Vyhlášku rezortu školstva porušili, keď uzavreli so zamestnankyňou 5 dohôd o vykonaní práce. Kontrolóri zistili, že "nemala pedagogickú prax a nespĺňala kvalifikačné predpoklady."
Kontrola dokázala, že škola nepoužívala metódy a postupy podľa zákona o verejnom obstarávaní. Urobila tak pri obstarávaní stravných lístkov v rokoch 2004 a 2005, služieb prania, PC zostavy, digitálneho fotoaparátu, prezentačnej zostavy, nábytku a ďalšieho vybavenia. Zákon porušila pri položkách za viac ako pol milióna korún. Vojtech Farkaš dodáva, že ešte v roku 2006 neobstarala podľa zákona 7 druhov tovarov a služieb. Podľa neho to bolo "v dôsledku nesprávne stanovenej sumy pre obstarávanie vo svojej smernici." Dodáva, že "až na jeden prípad v roku 2005 škola tovary a služby neobstarávala v zmysle zákonov."
Zákon o účtovníctve nedodržala, keď vykázala neexistujúcu pohľadávku viac ako 900-tisíc korún, ktorá by mala vyplývať zo súdneho sporu so štátom. "Podanie na súd nie je účtovným dokladom," vysvetľuje správa. Farkaš hovorí, že túto položku vôbec nemali účtovať: "Jej zaúčtovaním do pohľadávok skreslili aktíva školy." Nedôslednosť kontrola preukázala aj pri predbežnej finančnej kontrole. Podľa správy " sa vykonáva formálne s uvedením podpisov osôb zodpovedných za jednotlivé postupy v ten istý deň a nie v deň, kedy je ten ktorý postup aktuálny."
Riaditeľ školy Vladimír Sabolčák nepovažuje zistené nedostatky za závažné. "So zákonom o verejnom obstarávaní ešte neboli skúsenosti. Dodávateľov prác a tovarov sme hľadali, aby to bolo pre školu čo najvýhodnejšie, ale formálne sme pritom porušili zákon," vysvetľuje. Podobne to bolo pri chybách v účtovníctve: "To podanie na súd bolo len nesprávne zaúčtované, lebo súdne konanie ešte nie je právoplatne ukončené. Túto chybu som zdedil, pochádza z roku 2002. Škola tým o peniaze neprišla."
Podľa hlavného kontrolóra je učilište v porovnaní s ostatnými kontrolovanými školami pod priemerom v závažnosti zistených nedostatkov. Do rozpočtu štátu musí vrátiť len už spomenutú sumu 26-tisíc korún: "Čo sa týka počtu kontrolných zistení, sú v strede."
Škola na odstránenie nedostatkov prijala 13 opatrení. Vedenie školy vyvodilo zodpovednosť voči konkrétnym osobám. Termínom ich splnenia je koniec mája 2007.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.