filmov, sa podarilo uloviť poľovníkom v revíroch pri rieke Latorica neďaleko obce Leles a Veľkých Trakán v Trebišovskom okrese. Celkovo na území Slovenska doposiaľ zaevidovali štyri kusy tejto šelmy. Žiaľ, ich púť v našich končinách sa neraz končí výstrelom. Mnohí poľovníci si ich totiž mýlia so zatúlanými psami, ktoré nie sú v ich revíroch vítané. Prvýkrát ulovili šakala v roku 1989 práve pri Čiernej nad Tisou a o osem rokov neskôr aj neďaleko Lučenca.
Šakal zlatý (canis aureus), nazývaný aj obyčajný, sa pôvodne vyskytoval v severnej Afrike, Pakistane, Indii a Afganistane. V Európe zasa v krajinách bývalej Juhoslávie, Grécku, Turecku, Bulharsku a Rumunsku. Živí sa prevažne malými hlodavcami ako sú hraboše poľné, ale aj vtákmi.
V Zemplíne na spoločnej poľovačke ulovil naposledy šakala poľovník Štefan Palagyi. Bolo to vo februári pred piatimi rokmi. Chlapi si spočiatku mysleli, že ide o túlavého psa, alebo zvláštneho kríženca líšky so psom. "Keď majiteľ revíru Jozef Halász spoznal, že sa ide o šakala, daroval ho Zemplínskemu múzeu v Michalovciach," hovorí zoológ Štefan Danko. Dnes táto atrakcia zdobí prírodovedeckú expozíciu.
Šakal, ktorého zastrelili v Zemplíne pritom nebol jediný. "Poľovníci ich videli dvoch, ale jednému sa po výstrele podarilo ujsť. Išlo pravdepodobne o samicu, pretože bola menšia," dodáva Danko. Odborníci predpokladajú, že ich je na Slovensku oveľa viac, ale ich počet si netrúfajú odhadnúť. "Je ich ťažké zmapovať, ak sa aj nejaký objavil, zastrelili ho poľovníci".
Migráciu šakalov z južnej Európy pravdepodobne spôsobujú klimatické zmeny. Šakal sa už bežne vyskytuje u našich južných susedov v Maďarsku, kde zastrelili vyše sto kusov. V súčasnosti tam jeho výskyt a život monitorujú a skúmajú. V Čechách ani Poľsku zatiaľ šakaly neobjavili. Danko predpokladá, že ich migrácia do Poľska zatiaľ nehrozí. "Slovensko je pre nich asi konečnou stanicou. Šakalovi vyhovujú nížiny, pri ďalšom presúvaní na sever Slovenska ho zastaví hradba - Karpatský oblúk," argumentuje. Na Slovensku zaznamenali šakalov aj v oblastiach Podunajskej nížiny a lužných lesov. Jedného aj v Rakúsku, asi kilometer od hraníc s Českou republikou.
Šakal je podľa poľovníkov dôsledný lovec. Na juhu Európy konkuruje líškam a postupne ich vytláča z ich teritórií. Šakal pripomína líšku, ale má dlhšie nohy a chvost. Dorastá do dĺžky 80 centimetrov a do výšky 50 centimetrov. Váži okolo desať kilogramov. Pre ľudí nie je nebezpečný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.