Korzár logo Korzár Zemplín

Michalovská nemocnica stratila pätinu pacientov

Michalovce Asi 20-miliónový dlh, zastarané prístrojové vybavenie, nízka produktivita práce, neefektívna organizačná štruktúra, jedny z najnižších

platov v zdravotníctve na Slovensku, odchod viac ako pätiny pacientov zo spádovej oblasti do iných nemocníc a rozostavaný objekt nemocnice, kde chýba na dostavbu ešte 750 miliónov korún. Taká je východisková situácia, ktorú bude musieť riešiť nové vedenie NsP Štefana Kukuru v Michalovciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemocnica sa od 1. januára 2006 stala neziskovou organizáciou, ako jediná zo 4 okresných nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Ten v nej má 90-percentný podiel, 10-percentný získalo mesto Michalovce. Je druhou najväčšou nemocnicou svojho typu na Slovensku po Zlatých Moravciach, služby poskytuje spádovej oblasti dvoch okresov so 136-tisíc obyvateľmi. Jej nevýhodou je rozsiahly areál, bola totiž budovaná na princípe pavilónov aj to, že na rozdiel od mnohých iných nemôže profitovať z prenájmu priestorov polikliniky. Tá patrí mestu Michalovce. Cieľom jej transformácie na neziskovú organizáciu bolo dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

SkryťVypnúť reklamu

Nový riaditeľ nemocnice Pavol Kuchta, ktorý nastúpil do funkcie od polovice novembra priznáva, že aj po roku fungovania v novej právnej forme zostáva stratová. Podľa odhadov za rok 2006 vytvorila dlh asi 20 miliónov korún, presné čísla budú k dispozícii v marci.

Podobne ako v Trebišove prehodnotila nevýhodné zmluvy. Okrem iného upratovacie služby aj pre ňu zabezpečovala súkromná firma. Po zrušení zmluvy koncom decembra vďaka tomu ušetrí asi 400-tisíc korún mesačne. Takmer 1,6 milióna korún stratila po neúspechu v tendri na získanie staníc Rýchlej lekárskej a zdravotnej služby pri budovaní Integrovaného záchranného systému. Ďalšie financie stráca potrebou objednávať si CT vyšetrenia v priváte a u iných nemocníc, michalovské CT totiž nefunguje už od septembra 2005. V prvom polroku 2007 má dostať nový CTprístroj. Ambíciou vedenia je postupne investovať aj do modernizácie ďalšieho prístrojového vybavenia, rokovala o tom už s KSK aj mestom.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže väčšinu príjmov nemocnice tvoria príjmy od zdravotných poisťovní, Kuchta sa ešte v závere minulého roka snažil otvoriť rokovania v snahe zvýšiť objem objednávok pre nemocnicu: "Upozornili ma na fakt, že až 22 percent pacientov našej spádovej oblasti odchádza do iných nemocníc. Ak chceme opäť otvoriť rokovania, musíme poisťovne presvedčiť, že to bude efektívne." Priznáva, že pacienti neodchádzajú inam len kvôli nedostatočnému komfortu v nemocnici. Za oveľa závažnejší problém považuje spomínané zastarané prístrojové vybavenie a otvorene priznáva, že sa pod to podpísal aj prístup personálu k pacientom.

V snahe rozmotať klbko problémov postupne mení organizačnú štruktúru: "Začali sme na úseku riaditeľa, kde sme prepustili 10 ľudí a vybudovali úzky manažment nemocnice, ktorý tu doteraz nebol. Pozostáva z 5 ľudí, okrem mňa budú na chod nemocnice dohliadať 4 námestníci. Pre liečebno-diagnostické činnosti (LDČ), hospodárskotechnické činnosti, ošetrovateľstvo a ekonomiku." Organizačné zmeny postupne absolvuje celé zdravotnícke zariadenie. Kvôli sprehľadneniu finančných tokov bude každé z 20 oddelení fungovať ako nákladové stredisko, ktoré dostane istý objem financií a bude s nimi musieť hospodáriť. Po polroku chce vedenie znovu otvoriť zmluvy s poisťovňami "s tým, že už budeme mať čím argumentovať." Riaditeľ nevylúčil, že ak sa ekonomizácia neprejaví, vedenie siahne aj k personálnym výmenám na vedúcich postoch. Podľa Kuchtu hromadné prepúšťanie nemocnici nehrozí, 834 zamestnancov pri 569 lôžkach považuje za optimálne, korekcie budú len minimálne.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník pre LDČ Marián Jenčík hovorí, že súbežne nemocnica rieši aj problémy priestorové, rokuje s ministerstvom zdravotníctva o dotácii na dostavbu novej budovy nemocnice, staré pavilóny chce postupne rekonštruovať z eurofondov: "Zatiaľ sme pripravili 5 projektov, každý za asi 50 miliónov korún. Okrem detského na infekčné, interné, chirurgické a nový informačný systém."

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 878
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 404
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 594
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 060
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 915
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu