Ústavný súd a Ústredná volebná komisia. Denník KORZÁR o tom včera informoval jeden z kandidátov na primátora Jozef Gamrát. "Podnikám právne kroky, aby sa voľby zopakovali," uviedol.
Podozrenia z podplácania voličov v okrsku číslo 3 počas sobotňajších volieb riešila okrsková volebná komisia. Ide o najväčší sečovský okrsok s 1421 voličmi, kam chodia voliť aj občania z rómskej osady na Novej ulici. Finančnú odmenu vo výške 150 - 200 korún za svoj hlas určenému kandidátovi potvrdili denníku KORZÁR viacerí, svoje mená však odmietli povedať. K podplácaniu malo dochádzať na ceste medzi rómskou osadou na Novej ulici a volebnou miestnosťou, aj priamo pred ňou. V dopoludňajších hodinách pred budovou postávalo naraz aj 60 - 80 ľudí, ďalší sa nachádzali v chodbičke pre miestnosťou. Zdokumentovať možné podplácanie nebolo preto možné. Službukonajúci policajt, ktorý stál pred budovou, takéto konanie nespozoroval. Nepriamym dôkazom, že mohlo dôjsť k mareniu volieb, bol incident, ku ktorému došlo popoludní priamo vo volebnej miestnosti. Jeden z rómskych voličov sa pred členmi volebnej komisie začal rozčuľovať, že on nedostal peniaze: "Museli sme ho vykázať z miestnosti," uviedol predseda komisie Mikuláš Tóth.
Ústne podnety a ich preverovanie potvrdil aj predseda mestskej volebnej komisie Ivan Kmec, podľa jeho slov sa však nič nepodarilo dokázať. Nepoprel, že možnou prípravou marenia volieb sa tesne pred voľbami zaoberala polícia jeden z Rómov údajne zbieral občianske preukazy: "Mestská volebná komisia do toho nevstupovala, polícia nás o tom, ani o výsledku neinformovala. Ale vieme o tom." Obvodná volebná komisia sa podnetmi nezaoberala.
V spomínanom okrsku prišlo voliť 847 voličov, 528 odovzdalo svoj hlas úradujúcej primátorke Monike Bérešovej, ako druhý v okrsku skončil Jozef Gamrát, ktorý získal 156 hlasov. V konečnom sčítaní v meste získala Bérešová 1182 a Gamrát 928 hlasov. Priznáva, že od primátorského kresla ho delilo až 254 hlasov, podľa jeho názoru však "o konečnom výsledku rozhodol práve tento okrsok." Výsledok volieb považuje za neobjektívny, lebo "o ňom mali rozhodovať voliči, ktorí idú voliť dobrovoľne a nie tí, ktorí idú preto, že za svoj hlas dostanú peniaze alebo inú protihodnotu."
Gamrát potvrdil, že celú vec s podrobnou dokumentáciou postúpil svojim právnikom. Pre KORZÁR povedal, že zvažuje podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa na marenie volieb, podnet na Ústrednú volebnú komisiu a Ústavný súd, ktorý môže rozhodnúť o opakovaní volieb: "Nehrám o čas, ale o princíp. Dozrel čas, aby kupovanie hlasov voličov v deň komunálnych volieb prestalo byť na Slovensku bežným a akceptovaným javom, o ktorom každý vie, ale nikto to nerieši."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.