špeciálne kompostárne kde by mohli zelený odpad zo záhrad, parkov, cintorínov a ďalších lokalít ukladať a následne zhodnocovať. Napriek tomu, že legislatíva Európskej únie stanovuje povinnosť pre členské štáty postupne obmedzovať ukladanie biologicky rozložiteľného odpadu na skládky odpadov, na Slovensku nie je stanovený termín, do kedy je potrebné kompostárne vybudovať. Podľa hovorcu Ministerstva Životného prostredia SR Petra Višvádera nie je povinnosťou obcí mať vybudovanú kompostáreň. "Ide len o najrozšírenejší spôsob nakladania s bioodpadmi," uviedol. Na druhej strane však obce od 1. januára 2006 už zo zákona nesmú skládkovať a spaľovať bioodpad a sú povinné zabezpečiť jeho zhodnotenie. Zástupcovia miest v Zemplíne tvrdia, že výstavbou kompostárni sa reálne zaoberajú. V Michalovciach , Trebišove a Humennom plánujú predložiť projekty na ministerstvo v priebehu nasledujúcich týždňov. Kompostárne za desiatky miliónov korún chcú postaviť v priebehu budúceho roka.
Na výstavbu kompostární a kompostového hospodárstva môžu obce žiadať dotáciu z Environmentálneho fondu, pričom žiadosť musia zaslať do konca októbra tohto roku. "Druhou možnosťou bude čerpanie finančnej dotácie zo Štrukturálnych fondov Európskej únie, kde sa práve nastavujú všetky legislatívne a finančné mechanizmy a predpokladá sa že prostriedky budú k dispozícií v poslednom kvartáli roka 2007," vysvetlil Višváder. Samosprávy môžu získať z Environmentálneho fondu až 95 percent z celkových nákladov projektu. Projekt na spracovávanie biologického odpadu majú Humenčania vypracovaný už dva roky. Mesto sa najprv chcelo uchádzať pri budovaní kompostárne o finančnú dotáciu z Nórskeho fondu. Tento zámer im napokon nevyšiel. Miestna samospráva zatiaľ odváža biologický odpad do areálu v Lackovciach pri Humennom. Samospráva má tam skleníky. Drevený odpad sa tu drví a slúži ako palivo na vykurovanie skleníkov. Pozemky kde by mala vyrásť kompostáreň sú už podľa prednostu humenského magistrátu Antona Klamára majetkoprávne vysporiadané, prebehlo územné konanie a stavebné povolenie. Vybudovanie skládky by malo vyjsť na približne 15 miliónov korún.
Trebišovskej samospráve zatiaľ projekt kompostárne s bioreaktorom, ktorý urýchľuje zvetrávanie zeleného odpadu chýba. Mali by ho však dokončiť do konca tohto roka. Mesto chce postaviť kompostáreň na bývalom poľnohospodárskom hnojisku v lokalite medzi Novým majerom a Olšinovom. Podľa zástupcu riaditeľa Technických služieb Mikuláša Jacka na jej výstavbu plánujú získať z eurofondov približne 16 miliónov korún. Michalovčania vypracujú projektovú dokumentáciu do konca roka. Bioodpad zatiaľ spracovávajú v areály technických služieb na Lastomírskej ulici. Na tomto mieste by mala v nasledujúcom roku vyrásť aj kompostáreň.
Kontrolu nad dodržiavaním povinností na úseku odpadového hospodárstva vykonávajú príslušné obvodné úrady životného prostredia a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Višváder uviedol, že pri kontrole dodržiavania zákazu zneškodňovania zeleného odpadu bude vždy prihliadané na momentálnu situáciu v regióne, environmentálnu infraštruktúru a to, ako sa so zákazom zneškodňovania jednotlivé obce vysporiadali. Napríklad či už žiadali o dotáciu z Environmentálneho fondu. "Účelom tohto ustanovenia nie je udeľovať pokuty ale prispieť k zlepšeniu životného prostredia," dodal.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.