Uznal ho vinným, že svojou nedbanlivosťou spôsobil smrť Márie Husnajovej (54) z Kalnej Roztoky. Rozsudok nie je právoplatný, lekár sa odvolal.
Márii Husnajovej začiatkom roka 2004 operovali v sninskej nemocnici žlčník. Potom jej zaviedli drén s odvádzaním žlče, s ktorou sa z tela vyplavuje aj draslík. Vladimír M. ho preto naordinoval pacientke v tabletkách. Neskôr žene draslík vysadili, keď jej v krvi namerali kritickú hladinu tohto prvku. Na ďalší deň ho však dostala znova. Podľa obžaloby vysoká hladina draslíka spôsobila u Husnajovej hyperkalémiu a následne ochrnutie, zástavu srdca a smrť.
Súd z výsluchov ani lekárskych záznamov nezistil, prečo pacientka v nemocnici dostávala draslík aj potom, keď vyšetrenie ukázalo jeho zvýšenie a žene bol aj odstránený drén. Podľa rozsudku jej ho však začal znova podávať Vladimír M. "Ako izbový lekár s výhradnou právomocou určovať spôsob liečby dôsledne nesledoval hodnoty kália v krvi pacientky. Tým nevenoval kvalifikovanú pozornosť pooperačnému stavu M. Husnajovej a porušil tak dôležitú povinnosť vyplývajúcu z jeho lekárskeho povolania," zdôvodnil rozsudok sudca Marián Sninský.
Vladimír M. tvrdil, že nenesie na smrti Husnajovej žiaden podiel. Obhajoval sa, že išlo ťažkú pacientku, ktorá mala cukrovkou. Uviedol aj to, že sa s ňou večer pred smrťou rozprával, na nič sa podľa neho nesťažovala, cítila sa dobre a na druhý deň mala ísť domov. Obhajca chirurga Ján Vrba spochybnil nameranú hodnotu draslíka v krvi pacientky v deň jej smrti, aj príčinu úmrtia. "Nie je za to jednoducho zodpovedný, dokazuje to vyšetrovací spis," povedal.
Sudca usúdil, že tvrdenia obhajoby vyvrátili znalci, ktorí na pojednávaní vypovedali. Jeden z nich - hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu Milan Májek - upozornil, že pacientke prudko stúpla hladina draslíka aj preto, že trpela cukrovkou. Tá znižuje činnosť obličiek, pričom podstatná časť draslíka sa z tela vylučuje močom. "Pri tom ešte dostala aj liečbu týmto prvkom. Bez pomoci nedokázala prežiť," povedal Májek. Tiež nevylúčil, že ak by lekári použili pri oživovaní Husnajovej všetky prostriedky dostupné v nemocnici, mohli ju zachrániť.
Vladimír M. sa obhajoval aj tým, že nebol jediným ošetrujúcim lekárom pacientky. "V tejto funkcii sme sa striedali viacerí," povedal. Podľa súdu však išlo len o lekárov, ktorí mali službu alebo robili lekársky zákrok.
O vine chirurga rozhodne právoplatne Krajský súd v Prešove. Vrba povedal, že nenavrhli vykonanie žiadnych ďalších dôkazov. Termín pojednávania nebol ešte stanovený.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.