nástupe na Námestí osloboditeľov Michalovciach ocenil za služby v mierových misiách dohromady 136 vojakov. Ozbrojené sily SR majú v súčasnosti na misiách v Kosove, Bosne a Hercegovine, Iraku, Afganistane, Cypre a na Golanských výšinách viac ako 600 vojakov. O pôsobení v ďalších operáciách armáda neuvažuje. Do vojnou zmietaného Libanonu by mala ísť podľa ministra po súhlase vlády len chirurgická jednotka. Ozbrojené sily SR neplánujú poslať vojakov ani do afrického Sudánu, o čom diskutovali ministri obrany krajín EÚ na nedávnom stretnutí. O dlho diskutovanom stiahnutí vojakov z Iraku rozhodne podľa Kašického vláda v najbližších dňoch.
„Útoky tam boli dennodenne, nebezpečie tam hrozilo prakticky stále," povedal ocenený vojak Jozef Gabčik zo Spojárskeho útvaru v Ružomberku.
„Pôsobí to dosť na psychiku, som rád, že sme späť a v poriadku," dodal Karol Džalaj z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.
Ocenení vojaci boli pravdepodobne jedni z posledných, ktorí pôsobili na misii v Iraku. Dôvodom na stiahnutie slovenských jednotiek z Iraku je podľa ministra fakt, že nie sú využívané efektívne a niekedy neplnia mandát, ktorý tam dostali. „Situácia v Iraku je taká, že tá jednotka si neplní tu úlohu, ktorú má, pretože jednoducho nedostáva tieto úlohy a neodmínováva. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo chceme prehodnocovať účasť našich jednotiek v zahraničí. Ak ju vyšleme, tak máme záujem, aby plnila úlohy, na ktoré bola vyslaná," upresnil. Podľa neho ženijné a zabezpečovacie jednotky okrem odmínovávania, výcviku a inštruktáže plnia aj pracovné úlohy, súvisiace s opevňovaním tábora: „Z nášho hľadiska to nie je efektívne."
Podľa Kašického slovenskí vojaci v operáciách vo vojnou zmietanom Libanone figurovať nebudú. „My sme deklarovali možnosť vyslania malej jednotky v podobe chirurgického tímu. Ten musí byť súčasťou nemocnice vyššieho stupňa. Analyzovali sme, ktoré štáty vysielajú takéto jednotky. Nemáme ešte potvrdené, v rámci ktorého štátu či jednotky by tento tím mohol pôsobiť. Akonáhle to budeme mať potvrdené, predložíme materiál, aby sme mohli takýto tím vyslať," upresnil minister.
V súčasnosti pôsobia v Sudáne dvaja slovenskí pozorovatelia. O posilnení alebo inej pomoci v danej lokalite armáda neuvažuje.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.