Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti na okraji mesta. Ako jedni z mála mali šancu vidieť, čo všetko musí absolvovať, aby jej patril prívlastok pitná.
„Netušil som, kade musí prejsť, aby sme si ju doma mohli pustiť - cez aké filtre a že sa jej kvalita overuje v laboratóriu. Tam to bolo najzaujímavejšie, teta nám ukázala, ako sa robia rôzne rozbory, videli sme aj rozdiel medzi vodou s baktériami a bez nich," povedal štvrták Pavol Nagy, ktorý spolu so spolužiakmi exkurziu absolvoval v rámci hodiny prírodovedy.
„Preberáme učivo o kolobehu vody v prírode, pre deti je dobré, keď získajú vedomosti nielen teoretické, ale môžu to vidieť aj v praxi," podotkla učiteľka Beáta Skoková. Jej kolegyňa Mária Zolotová doplnila, že úpravňu vody videla prvýkrát: „Naša škola sem chodí pravidelne, ale ja to vidím až teraz. Pre deti je to zážitok."
Riaditeľ michalovského závodu VVS, a. s., Oliver Petrík uviedol, že vodárenské prevádzky sa rozhodli deťom sprístupniť z viacerých dôvodov. „Nejde len o doplnok učiva, ktoré práve preberajú, ale aj o výchovu k environmentálnemu mysleniu a pochopenie významu vody pre človeka," hovorí.
Školáci tak majú jedinečnú možnosť nahliadnuť do človeku skrytého sveta úpravne vody, prezrieť si laboratórium, kde sa testuje tá, prichádzajúca zo zdroja, tzv. surová a druhé, kde sa zase testuje voda už upravená, ktorá odchádza potrubiami do domácností. Na ich zvedavé otázky odpovedala technologička závodu Martina Poláková a vedúci laboratórií Gabriel Sabo. „Väčšina školákov je prekvapená, aké je to zložité a zdĺhavé, mladším sa najviac páči v laboratóriách," dodáva laborantka Matilda Džubová.
A ešte jednu vec si deti uvedomili - že voda vôbec nie je drahá. „A najmä, že je rovnako kvalitná ako akákoľvek voda, balená v plastových fľašiach, ktoré kupujú ich rodičia. Ľudia zabudli piť vodu z vodovodov, lebo si myslia, že nie je dobrá," dodáva Oliver Petrík.
Vodári školákov upozornili aj na všeobecne rozšírený omyl, že cena vody je vysoká. „Meter kubický stojí asi 36 korún, čo mýli aj deti. Ono však ide o 1000 litrov, liter teda stojí 4 haliere. Keď to porovnáme s priemernou cenou balenej vody, čo je asi 10 korún, začnú počítať a rozmýšľať," dodáva riaditeľ.
Nepríjemným dôsledkom kupovania balených vôd je aj to, že plastové fľaše sú environmentálnou záťažou pre životné prostredie: „Podľa našich prieskumov vo vreciach na plasty aj v Michalovciach veľmi pribúda PET fliaš od vôd na pitie."
Petrík pripomína, že tieto fakty si už vo vyspelých európskych krajinách uvedomili a objavujú sa tendencie presvedčiť spotrebiteľov k návratu pitia vody z vodovodu. Najviditeľnejšie je to vo Francúzsku, ktoré je druhým najväčším spotrebiteľom balenej vody na svete. „To isté sme si uvedomili aj my, ale u nás je zmena myslenia ľudí zdĺhavejšia. Preto sme vsadili na školákov už pred niekoľkými rokmi - počas roka sa tu vystriedajú desiatky školských výprav a stovky detí," dodáva Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.