prostredia samospráva niekdajšie močiare v centre obce premenila na sústavu jazierok s rybami. Starosta obce Alexander Takács vysvetľuje, že túto šancu majú len malí rybári: „Veľkí majú možnosť zarybárčiť si pri riekach Použia. Keby sem začali chodiť vo veľkom, o chvíľu by to neboli ryby. Naviac, pre deti je rybárčenie zadarmo."
„Chodím sem s vnučkou takmer každý deň, ja síce rybárčiť nemôžem, ale aspoň jej radím. Veľmi sa jej tu páči," hovorí Ján Szucs. Sám je vášnivým rybárom a svojmu majstrovstvu priúča aj malú Cynthiu, ktorá je u neho na prázdninách. Spomína, ako to kedysi na tomto mieste vyzeralo: „Nebolo tu nič, len močiar a kopa komárov. Je dobre, že to obec dala do poriadku."
Starosta mu dáva za pravdu. Na mieste, kde sa dnes rozkladajú tri krásne upravené navzájom prepojené jazierka, bol pred pár rokmi len zahnívajúci močiar, ktorému sa hovorilo Palagča. „Rozhodli sme sa toto miesto oživiť, zostávalo len nájsť spôsob, ako. Pokiaľ sme chceli zabezpečiť cirkuláciu vody, museli sme nájsť zdroj. Tým sa stal potok Szirén," upresňuje Takács. Projekt, ktorý rátal s vyčistením močiara, jeho rekultiváciou, napojením na Szirén, úpravou brehov a okolia v roku 2003 Ministerstvo životného prostredia schválilo a prispelo naň sumou 4,5 milióna korún.
„Po pracnom vyčistení močiara a oživení vodnej plochy vznikla sústava troch jazierok s plochou 1,2 hektára. Kvôli napojeniu na Szirén sme museli vyhĺbiť prívodný kanál. pPrívod vody dnes reguluje šupátko, ktoré sa podľa potreby otvára alebo zatvára. Voda z jazierok sa zase inou cestou dostáva naspäť do potoka. Do poriadku sa dali aj brehy a okolie. Vznikol kompaktný celok s plochou asi 3,5 hektára, ktorý sa stal oddychovou zónou nielen pre našich občanov, ale aj pre návštevníkov obce. Jazierka pravidelne zarybňujeme kaprami," vysvetľuje starosta. Popri štátnej dotácii obec do rekultivácie investovala aj vlastné financie, z obecnej kasy na tento účel vyčlenila asi pol milióna korún.
Podľa Takácsa sa tým skrášľovanie centra neskončilo. Samospráva pripravila projekt, ktorý na predošlý nadväzuje. Jeho cieľom je dobudovanie oddychovej zóny, v ktorej bude okrem výsadby zelene a stromov zahrnutá aj výstavba amfiteátra, areálov pre deti aj dospelých, móla, ohnísk na opekanie a podobne. „Chceme, aby Palagča naozaj ožila, aby si tu ľudia mohli oddýchnuť, počlnkovať sa, zarybárčiť si... Ptrukša má zaujímavú polohu na trojbode Ukrajina, Slovensko, Maďarsko, v budúcnosti cez ňu bude viesť cykloturistický chodník."
Projekt s rozpočtom asi 9,4 milióna korún je podľa starostu hotový a pripravený k žiadosti o financie. „Tie chceme získať z eurofondov v novom programovacom období 2007 - 11. Zatiaľ nie je vyhlásená grantová schéma, z ktorej by sme financie mohli čerpať, takže čakáme," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.