dreva dokončoval aj monumentálne dielo, ktorým na Slovensko prenesie kúsok Przemysla, umenia a najmä zabudnutý kúsok dôležitej udalosti z 1. svetovej vojny.
Už na prvý pohľad pri vstupe do areálu, kde plenér prebiehal, zaujal kamenný monolit v tvare kopca s osadenou kovovou výzdobou v tvare kríža. Marián Gawrona hovorí, že podobné dielo sa už niekoľko rokov nachádza v meste, kde žije Przemysli. "Práve tu bola počas 1.svetovej vojny jedna z troch najväčších pevností v Európe, ktorú sa Rusi snažili dobyť. Počas jej obliehania a boja o ňu padlo veľa ľudí, ktorých mená sa už nikto nikdy nedozvie. Preto som vytvoril pamätník, ktorý toto všetko pripomína," vysvetľuje sochár, ktorý v sebe ani tentoraz nezaprel silnú orientáciu na sakrálnu tvorbu. Súčasťou pamätníka v Przemysli je nápis Pax vobis (Pokoj vám), ktorý vytvoril z autentického ostnatého drôtu. Kríž vytvoril z podkov koní, ktoré mali v 1. Ssetovej vojne dôležitú úlohu. Gawrona vysvetľuje, že keď sa vedenie pevnosti rozhodlo ukončiť trápenie, zabíjanie a predísť hladomoru kapituláciou, za obeť padli kone: "V tom čase bolo v pevnosti asi 35-tisíc obyvateľov, 130-tisíc vojakov a 30-tisíc koní. Aby ich po kapitulácii nezískal nepriateľ, všetky ich pozabíjali. Preto tie podkovy."
S rovnakými materiálmi, plnými symboliky, sa Gawron "pohral" aj pri tvorbe monumentu do obce Osadné, ktoré je známe veľkou hrobkou s pozostatkami padlých v 1. svetovej vojne. "Keď sa vojaci presúvali na sever do Przemysla, práve pri Osadnom došlo k veľkej bitke, pri ktorej zahynulo asi 1 300 ľudí. Sú bezmenní, pamätník má slúžiť na to, aby sa na nich nezabudlo." V kamennom základe monumentu, pochádzajúcom z kameňolomu pri Brekove, bude taktiež tabuľa s nápisom Pax vobis ako v Przemysli. Tradičný motív kríža pre tento účel umelec prepracoval: "Kovová časť, osadená v kameni, je zostavená z kovových tyčových zábran, ktoré boli v zákopoch. Z nich som vytvoril osnovu kríža. Telo Krista je z drôtu, jeho srdce je prebodnuté bodákmi pušiek, ktoré tiež pochádzajú z 1. svetovej vojny, tŕňovú korunu na hlave Krista zase nahrádza podkova. Je to všetko o symboloch."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.