Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Michalovce zaznamenala v priebehu júla a augusta zvýšený úhyn divých kačíc
"Dnes bol na KVPS Košice telefonicky nahlásený výsledok virologického vyšetrenia zo vzoriek divých kačíc a bol zistený nízkopatogénny kmeň pseudomoru hydiny," povedal Juriš. Dodal, že šlo už o druhú vzorku, aj prvá bola negatívna. Pseudomor hydiny (Morbus Newcastle) je vírusové, veľmi infekčné a hospodársky stále veľmi závažné ochorenie vtáctva, hlavne hrabavej hydiny. Chorobu spôsobujú vírusy, ktoré sa však odlišujú od vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia označené ako vtáčia chrípka.
Lokalitu systematicky monitorujú, lebo miestne vodné plochy sa dvakrát ročne v čase tiahnutia vtákov stávajú prechodným stanovišťom pre státisíce vodných operencov. Ako povedal Juriš, po zistení úhynu boli prijaté všetky potrebné technicko-organizačné a preventívne opatrenia. "Táto choroba postihuje mnoho druhov vtákov, z ekonomického hľadiska sú najzávažnejšie infekcie domácej hydiny, občas sa ochorenie vyskytuje aj pri morkách a pôvodca choroby sa izoloval aj z mnohých druhov voľne žijúcich vtákov," povedal Juriš. Nákazu šíri predovšetkým hrabavá hydina, ktorá výlučkami kontaminuje vonkajšie prostredie, šírenie nákazy je možné aj mäsom získaným z hydiny zabitej v čase virémie, resp. kontaminovaným pri zabíjaní a inej manipulácii s ním, kontaminovanými predmetmi, exkrementmi, perím a pod. Kmene vírusu sa v posledných rokoch izolovali aj z rôznych druhov vodnej hydiny a voľne žijúceho vtáctva, ktoré môže byť dlhý čas nosičom vírusu. Vírus sa do organizmu vnímavého vtáka dostáva dýchacími orgánmi a tráviacou sústavou, rozmnoží sa vo vstupnej bráne a po preniknutí do krvi ho krvinky roznesú do iných orgánov.
Riaditeľ RVPS v Michalovciach Jozef Hajduk uviedol, že chorobnosť je vysoká, úmrtnosť kolíše od 100% až po nulu. Diagnóza sa potvrdí iba virologickým vyšetrením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.