dohru. Na Okresnom súde v Michalovciach sú najmenej tri žaloby, ktorými sa nájomníci domáhajú neplatnosti výpovede z nájmu. Za Rómov ich podala bratislavská mimovládna organizácia Liga aktivistov pre ľudské práva.
Podľa kúpnej zmluvy z augusta 2005 blok na Murgašovej ulici predalo mesto Michalovce trom mužom z Popradu. Samospráva sa takto zbavila neplatičov, ktorí za nájomne a energie dlhovali okolo 11 miliónov korún. Noví vlastníci za budovu zaplatili dvojmiliónovú pohľadávku mesta voči nájomníkov a 172 tisíc za pozemok. V marci obsadila dom súkromná bezpečnostná služba a dnu pustila len tých, čo mali podľa nej platné nájomné zmluvy. Neskôr museli odísť aj títo nájomníci, vrátene tých, čo za bývanie platili.
Podľa právničky Ligy aktivistov pre ľudské práva Kataríny Čulenovej boli z Murgašovej niektorí nájomníci vysťahovaní v rozpore so slovenským právom. Ide o tých, ktorí mali platné nájomné zmluvy, ale museli z bloku odísť hoci nedostali výpoveď z nájmu. Ďalšiu skupinu tvoria práve Rómovia, ktorí výpoveď dostali, ale napadli ju žalobou a tak by podľa zákona mali mať až do rozhodnutia súdu všetky práva a povinnosti nájomníkov. Čulenová sa pozastavuje aj nad tým, že ani v jednom prípade nepodali majitelia na súd návrh na vypratanie bytu. "Takýmto spôsobom si v rozpore s právom uľahčili a urýchlili vypratanie bytov, aby mohli dom rekonštruovať," povedala.
Ani v jednom spore zatiaľ súd v merite veci nerozhodol. V jednom prípade však vydal predbežné opatrenia. Podľa neho, kým sa nerozhodne o neplatnosti výpovede z nájmu, nesmú vlastníci rodine niekdajšieho obyvateľa bytovky Ladislava T. brániť v užívaní bytu. "Súd vyhovel návrhu žalobcu z dôvodu poskytnutia dočasnej ochrany jeho práva užívať byt na základe nájomnej zmluvy," zdôvodnil sudca Milan Mitterpák. Čulenová je tiež presvedčená že postup majiteľov bytovky narušil právo nájomníkov na ľudskú dôstojnosť, ktorú chráni zákon. Hovorí aj o rozpore s viacerými ustanovenia medzinárodných dohovorov o ľudských právach. "Zvažujeme, že spoločne z ďalšími mimovládnymi organizáciami podnikneme právne kroky aj na ochranu osobnostných práv nájomcov," povedala.
Radomír Štiavnický, jeden z vlastníkov bloku, tvrdí, že všetci nájomníci riadne dostali výpovede z nájmu, ale nepamätal si či výpovedná lehota uplynula ešte pred ich vysťahovaním. "Nikto ich násilne nevyháňal. Boli vyzvaní, aby dobrovoľne opustili priestory. Všetci poslúchli. Súkromná bezpečnostná služba na to len dohliadala. Museli sme konať kvôli upozorneniam hygienikov," povedal.
Štiavnický sa neobáva, že súd rozhodne v prospech Rómov. "Budeme sa brániť všetkými zákonnými prostriedkami," hovorí. Rodina Ladislava T. aj nájomníci, ktorí sa obrátili na súd, sa môžu podľa neho do bytov vrátiť aj keď sa blok rekonštruuje.
K problémovej bytovke sa po jej odpredaji michalovská samospráva nevyjadruje. Primátor Jozef Bobík len opakoval, že mesto predalo blok podľa zákona a keďže už nie je vlastníkom nemá žiadne možnosti do problémov zasahovať.
Kvôli predaju rómskeho bloku podal Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity podnet na Generálnu prokuratúru. Tá konštatovala, že zmena vlastníctva prebehla podľa zákona.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.