kolaudačné konanie, o týždeň bude vydané užívacie povolenie. Do konca júla by mali byť s investormi podpísané nájomné zmluvy.
Priemyselný park mal byť hotový v januári, najmä kvôli dlhej zime a narušenej streche jednej haly, sa termín posunul o šesť mesiacov. Na výstavbu získala Snina 94 miliónov korún z eurofondov, 11 doplatila z vlastných zdrojov.
Haly si prišli pozrieť zamestnanci samosprávy, mestskí a krajskí poslanci, ľudia z miestnej štátnej správy, zástupcovia úradov a podnikatelia. Primátor Marián Kníž prehodil pár slov o tom, že sa spolieha na pracovné miesta vytvorené investormi a že by chcel, aby tu vyrábali dlhšie ako dohodnutých pätnásť rokov.
Potom v každej hale krátko rečnili investori. Niektorí hovorili o o tom, že ich mrzí v akom stave je skrachovaný Vihorlat a preto by chceli nadviazať na jeho výrobu. V parku budú podnikať v strojárstve RMR Slovakia Humenné, MOPS PRESS Belá nad Cirochou a DEL Casting Snina, do štvrtej haly mesto výrobcu stále hľadá.
Pre majiteľov týchto firiem nie je Vihorlat neznámym prostredím. Všetci boli kedysi manažérmi tohto závodu, odišli v čase jeho krízy a teraz sa sem vrátili vyrábať s vlastnými firmami. Tvrdia, že by v nich chceli zamestnať bývalých strojárov Vihorlatu. Vytvoriť majú dovedna 250 pracovných miest.
Vihorlat prepustil posledných 208 zamestnancov v máji, pár týždňov potom čo sa majiteľom spoločnosti stal prešovský právnik Michal Pirník. Podľa Marcely Pohlovej z humenského úradu prace takmer všetci sa skončili v evidencii nezamestnaných. "Prácu sa podarilo nájsť len siedmim ľuďom" hovorí. V meste Snina je skoro 15 percentná nezamestnanosť.
Majiteľ RMR Slovakia Miroslav Balog plánuje, že až 90 percent z novovytvorených miest v jeho hale obsadia prepustení zamestnanci Vihorlatu. Problém nevidí ani v tom, že ide o väčšinou o starších mužov, "lebo taký zamestnanci sú stabilnejší". Môže im ponúknuť plat vo výške 14- až 15-tisíc korún.
Na akcii sa nehovorilo o tom, že samospráva ani investori nevlastnia pozemky pod troma halami. Mesto sa dohodlo s bývalými vlastníkmi Vihorlatu, že ich odkúpi, ak získa z eurofondov ďalšie peniaze. Ministerstvo však pred časom oznámilo, že ďalšiu dotáciu neposkytne. V takomto prípade mal Vihorlat pozemky bezodplatne prenajať mestu.
Problémom môže nastať, ak tieto dohody odmietne akceptovať nový majiteľ závodu Michal Pirník. Primátor Marián Kníž to nepredpokladá, ale s Pirníkom o tom ešte nehovoril. Ten prisľúbil, že sa prehliadky hál zúčastni, nakoniec včera neprišiel.
Priemyselný park postavil michalovský Ekostav, a. s. Jeho generálny riaditeľ Ján Tkáč povedal, že najťažšie bolo dodržať dohodnutú cenu, keď sa po zbúraní častí hál ukázal ich skutočný stav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.