majiteľ závodu, prešovský právnik Michal Pirník, im na stretnutí vo štvrtok oznámil, že sa k peniazom sa dostanú, až keď sa jemu podarí fabriku rozpredať.
Bývalí zamestnanci čakajú na mzdu za dva až tri mesiace. Spolu s odstupným ide asi o 40 miliónov korún. Niektorým bola v piatok vyplatená záloha dva a pol tisíc korún, po dve tisícky dostala časť ľudí aj pred dvoma týždňami.
Spoločnosť košického podnikateľa Zoltána Berghauera Hubertus, s. r. o. a holandská Cebuwa predala Pirníkovi a jeho firme Sibéria obchodné podiely Vihorlatu pred dvoma mesiacmi. Pirník sa na zhromaždeniach so zamestnancami netají tým, že sa má postarať o právnu likvidáciu firmy. Jeho úlohou je závod po častiach čo najvýhodnejšie predať a vyplatiť veriteľov. Vihorlat má viac ako 200 miliónov záväzkov. Médiám žiadne vyjadrenia Pirník nepodáva.
Ľudia nedostali výplaty ani za marec, keď závod patril ešte firme Berghauera. Výroba vtedy bežala na plné obrátky. "Za ten mesiac mám viac ako 40 hodín nadčasov. Mali sme dostatok zákazkovej náplne, napriek tomu sme zostali bez peňazí" povedal Vasiľ Bugsár, ktorý v závode pracoval 37 rokov. Dnes mu je jasné, že sa len narýchlo plnili posledné zákazky.
Zoltán Berghauer v piatok cez riaditeľa svojho hotela Hubert v Gerlachove odkázal, že na otázky o Vihorlate nebude odpovedať. Berghauer bol prvým ponovembrovým riaditeľom VSŽ Košice, dnes podniká v šiestich firmách, dve sú v likvidácii. Ostatné sa zaoberajú poskytovaním ubytovacích služieb, predajom strojov a strojných zariadení, prevádzkovaním fitnescentier, solárií a bazénov. Len základné imanie firmy Hubertus predstavuje 257 miliónov korún. Noc v jednolôžkovej izbe hotela Hubert stojí v sezóne 4 500 korún, v apartmáne aj skoro 12tisíc.
Pirník na poslednom stretnutí presviedčal bývalých zamestnancov, že dve hlavné výrobné prevádzky Vihorlatu Lisy a Žeriavy predá poľskej strojárskej firme Fanet. Dohodol sa s ňou vraj na cene 4,9 milióna eur a podpísali o tom memorandum. Transakciu komplikujú len finančné prevody medzi bankami dvoch krajín a tiež záložné právo na nehnuteľnosti v prospech firmy Slovenergo.
"Majiteľ vravel, že do mesiaca začnú vo Vihorlate vyrábať Poliaci. Na začiatok zamestnajú sto ľudí. Poradil nám, že sa u nich potom máme uchádzať o prácu," povedal bývalý zamestnanec závodu Fedor Bačár.
Situácia vo Vihorlate robotníkom pripomína rok 2001, kedy závod skončil v konkurze. Hoci ho konkurzný správca predal novým majiteľom za 220 miliónov korún, viac ako tisícke zamestnancov nikdy nevyplatil mzdy za posledné tri mesiace.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.