zamestnanie v zahraničí, fungujú na Slovensku už dva roky. Za ten čas si prostredníctvom nich našlo z okresov Michalovce a Sobrance prácu v krajinách EÚ len 150 ľudí. Pritom do Veľkej Británie, Írska a ďalších krajín odišli na vlastnú päsť už tisícky Zemplínčanov. Podľa poradcu Petra Miku z michalovského úradu sú napriek tomu výsledky Euresu uspokojivé: "Treba si uvedomiť, že nefungujeme na báze sprostredkovateľských pracovných agentúr. Naším cieľom nie je len vybavenie zamestnania, ľudia tu získajú dôležité informácie o danej krajine. Čo majú robiť, kde sa majú zaregistrovať, ako má vyzerať pracovná zmluva a podobne. Sú to vlastne informácie o životných a pracovných podmienkach v rámci štátov EÚ."
Bez pomoci úradu práce a Euresu odišiel za prácou do Birminghamu vo Veľkej Británii aj 33-ročný Ján z Michaloviec. "Robotu som síce mal sľúbenú, ale približne mesiac po príchode som bol stále bez nej. Musel som to obdobie vydržať, až neskôr som sa zamestnal ako mäsiar," konštatuje. Menej šťastia mal 26-ročný Marián, ktorý sa po troch týždňoch vrátil domov. "Žiadnu prácu som nezohnal. Musel som sa vrátiť, lebo to šlo dosť do peňazí. Teraz som na tom horšie ako pred odchodom. Som ľahší o 25-tisíc na cestovnom plus výdavky na stravu, kým som bol v Anglicku".
Podľa poradcu sú riziká pri nájdení zamestnania v zahraničí prostredníctvom Euresu podstatne menšie ako keď človek odchádza na vlastnú päsť. Tvrdí, že ponuky sú overené, dohodnutá práca je reálna a podmienky sú presne také ako udáva zamestnávateľ. Presné čísla a štatistiky ľudí, ktorí odišli prostredníctvom Euresu, sa dajú zistiť len ťažko "pretože komunikácia medzi zamestnávateľom a uchádzačom po našej pomoci je už väčšinou individuálna."
Služby pracovného servisu využívajú v Michalovskom okrese najčastejšie ľudia okolo štyridsiatky. Ich uchytenie sa v zahraničí často nezávisí ani tak od odbornej spôsobilosti, ako od znalosti cudzieho jazyka. Menej šťastia majú Rómovia, ktorých v posledných rokoch odišli do Anglicka stovky. "Oni hľadajú skôr jednoduchšiu prácu, ktorá nie je kvalifikačne náročná ako balenie výrobkov, pomocné práce v poľnohospodárstve a potravinárstve, kde je rýchle a jednoduché zaškolenie. U nás sú trošku sklamaní, pretože ponúkame prevažne odborné pozície. Preto si zháňajú prácu cez Rómov, ktorí sa už v zahraničí uchytili," vysvetlil Mika.
Na stránke www.eures.sk je denne vyše 200 pracovných ponúk, ktoré sa pravidelne menia a dopĺňajú. Ponuky zamestnávateľov obsahujú profesie lekárov, inžinierov, kuchárov, opatrovateľov, kovoobrábačov a ďalšie pracovné miesta pre uchádzačov so stredoškolským, ale aj základným vzdelaním. Väčšinou ide o prácu vo Veľkej Británii, Írsku, Čechách, na Cypre a sezónne práce v Taliansku, Nemecku a Rakúsku, kde si však musia záujemcovia vybaviť pracovné povolenie.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.