budovu samospráva po siedmich rokoch jej rozsiahleho ničenia a rozkrádania.
„Dostal som príkaz od primátora uzavrieť všetky vstupy do objektu," hovorí riaditeľ Verejnoprospešných služieb Ján Pavlík. V budove už nie je veľmi čo zachrániť, zmizli všetky zárubne, dvere, radiátory, elektrické drôty i zásuvky, vybavenie kúpelní i toaliet. Čo zo zariadenia zostalo, je zničené. Chýbajú aj odkvapové rúry, múry tak zamákajú a rozpadávajú sa.
Budovu začali používať v roku 1958. Dlhé roky slúžila ako prvý hotel v Snine, reštaurácia i jediná vináreň. V deväťdesiatych rokoch objekt získala samospráva, nemala ho však ako využiť a tak ho prenajímala podnikateľom. Keď tí odišli, hotel zostal uprostred prevažne rómskeho sídliska napospas zlodejom a vandalom.
Pred štyrmi rokmi mesto začalo zvažovať, že za peniaze z eurofondov Družbu prestavia na zariadenie pre starých opustených ľudí. Žiadosť a projekt s názvom Dom tretieho veku pripravilo Centrum prvého kontaktu v Snine. „Počítalo sa so sumou 45 miliónov korún a 72 miestami v dvojlôžkových izbách. Zariadenie malo slúžiť pre dôchodcov, ktorí zostali sami v niekoľkoizbových bytoch. Za tie platili až polovicu svojich dôchodkov. V domove mali dostať lacnejšie ubytovanie a kompletnú starostlivosť," hovorí riaditeľ centra Jozef Gerboc.
Projekt však bol schválený len do zásobníka, po viac ako dvoch rokoch ministerstvo výstavby oznámilo, že ho z neho vyradzuje. Samospráva potom chcela v Družbe s pomocou Fondu rozvoja bývania SR postaviť malometrážne byty. Nakoniec od toho upustila, keď sa ukázalo, že podľa podmienok fondu by bol nájom v bytoch až osemtisíc korún.
Po rokoch chátrania nevyužívanej budovy upozornil hlavný kontrolór Pavol Marinič na porušovanie zákonnej povinnosti hospodárneho nakladania s majetkom mesta. „Nehnuteľnosť je ponechaná na svojvoľné poškodzovanie, majetok nie je vôbec chránený," napísal vo svojej správe z januára 2005.
Pavlík hovorí, že budovu skúšali Verejnoprospešné služby zabezpečiť aj v minulosti. Zadebnenie okien doskami, ani osadenie mreží však nebolo pre zlodejov žiadnou prekážkou.
Mestská polícia rovnako tvrdí, že hotel nemohla ochrániť. „Pri hliadkach sme objekt pravidelne kontrolovali, ale 24-hodinová pozornosť nebola možná. To by tam niekto musel bývať," hovorí Jaroslav Radoňák, poverený náčelník mestskej polície.
Hoci mesto vo februári dostalo ponuku podnikateľa na odkúpenie Družby, zatiaľ sa jej nechce vzdať. Podľa koordinátora mestských poslancov Jána Čopa samospráva skúsi získať peniaze z fondov v plánovacom období 2007 - 2013. „Účel bude rovnaký - dom pre dôchodcov. Architekt však musí upraviť projekt podľa najnovšieho stavu," povedal.
O hotel prejavila záujem aj rímskokatolícka cirkev. Tá už vedľajšiu časť budovy, kde bolo kedysi kino, prestavala na kostol a v Družbe by chcela mať dom opatrovateľskej služby. Primátor o tom rokoval na Arcibiskupskom úrade v Košiciach. „Nehnuteľnosť by mohla spravovať rímskokatolícka charita, otázkou však je, či získa peniaze na rekonštrukciu. Teraz je prvoradé budovu zakonzervovať, aby sa úplne nerozpadla," povedal správca farnosti Anton Matina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.