včera. Pôjde o jeden z prvých podnikov na Slovensku, kde sa z odpadu bude získavať opäť nový výrobok pre trh. Polovicu nákladov na výstavbu zaplatí Európska únia.
Recyklačný závod ročne spracuje až 6 600 ton plastov. "Budeme sa špecializovať na takzvané zmesové plasty zo separovaného komunálneho odpadu, ktoré iní spracovatelia opomínajú. Z nich vyrobíme opäť spoločenský požadovaný produkt. Pôjde napríklad o vrecka do košov, igelitové tašky, agrofólie, obalové fólie....," povedal Slavomír Baľo (na snímke), konateľ sninskej firmy Obalové materiály, s. r. o., ktorá projekt realizuje.
Podľa neho sa vďaka novému závodu v procese zhodnocovania odpadu odbúra niekoľko stupňov. Znížia sa tak náklady a zvýši produktivita práce. "Od zberu odpadu až po finálny výrobok bude všetko robiť jedna firma. Doteraz nič podobné na Slovensku neexistuje," povedal.
Baľo predpokladá, že do roka nájde v závode prácu 140 ľudí, o ďalší rok po rozšírení výroby až dvesto. Prvých chce zamestnať už v jeseni, aby sa zaučili v obsluhe technologických liniek. Povedal, že má záujem aj o robotníkov, ktorých pred pár dňami prepustil skrachovaný strojársky podnik Vihorlat.
Náklady na výstavbu recyklačného závodu predstavujú dvesto miliónov korún, z toho viac ako stodeväť miliónov potečie zo štrukturálnych fondov.
Takúto dotáciu sa podarilo získať pomerne malej sninskej firme.
Obalové materiály, s. r. o. v Snine pôsobí od roku 1995, len v roku 2004 sa z firmy živnostníka transformovala na obchodnú spoločnosť. Jej základné imanie je 200 tisíc korún a zamestnáva pätnásť ľudí. Zaoberá sa obchodnou činnosťou, zásobuje firmy materiálom na balenie ich výrobkov. Neskôr začala aj so zberom, triedením a odvozom odpadov z plastových obalov. Po výstavbe závodu plánuje firma svojich súčasných zákazníkov zásobovať výrobkami z vlastnej produkcie.
Zo svojich zdrojov musia Obalové materiály, s. r. o. investovať do stavby takmer sto miliónov korún. Baľo povedal, že mu so spolufinancovaním pomôže iný investor, jeho meno nechcel prezradiť. "Ide o firmu z blízkeho regiónu. Tá sa zaviazala investovať, s tým že neskôr s projektu odstúpi," uviedol.
Podľa ministra životného prostredia László Miklósa je výstavbu recyklačného závodu pri Snine príkladom, že aj ochrana životného prostredia môže prinášať ekonomický rozvoj regiónu.
Závod postaví sninský Stavomont. Hotový má byť do mája v budúcom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.