prírody desiatky mláďat, o ktoré sa potom nedokážu postarať. Mladé sovy uhynú, skončia v ZOO alebo sú naďalej nelegálne držané v zajatí. Paradoxom je, že ľudia v týchto prípadoch konajú v dobrom úmysle pomôcť vtáčaťu, o ktorom si myslia, že ho opustili rodičia.
"Mláďa sovy na zemi nie je opustené, hoci je mimo hniezda a ešte nevie lietať. Je to prirodzené, pretože mláďaťa opúšťajú hniezdo skôr, ako sa im vyvinú krídla. Prosíme ľudí, ktorí nájdu takéto mláďa, aby ho nebrali domov. Stačí, ak ho vyložia na strom," upozorňuje ochranárka zo správy CHKO Vihorlat Zuzana Argalášová.
Po opustení hniezda sa mladé sovy zdržujú v blízkom okolí, posedávajú na stromoch a večer sa ozývajú prenikavým pískaním, podľa ktorého ich rodičia nájdu a nosia im potravu. Keďže ešte nevedia lietať, na to, aby sa dostali na vedľajší strom, musia prejsť po zemi. Pomocou ostrých pazúrov, silného zobáka a mávaním krídel sa zdravé mláďa dokáže po kmeni opäť vyštverať na strom.
Na správu CHKO Vihorlat boli tento rok hlásené 3 prípady, kedy ľudia nevedeli, čo majú robiť so sovím mláďaťom, ktoré zobrali z parku alebo hniezda. V takýchto prípadoch je podľa ochranárov najlepšie ho čo najskôr odniesť späť na miesto, odkiaľ bolo zobraté. Pokiaľ to nie je možné, ostávajú už len chovné stanice pre chránené živočíchy alebo zoologické záhrady. "Mláďa dochované v zajatí má po vypustení do prírody menšiu šancu na prežitie," dodala ochranárka.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.