možno nájsť aj v Cibulkových zoznamoch. Strana mu napriek tomu, že pred kreovaním kandidátok vyhlásila, že na jej kandidátke nebudú spolupracovníci ŠtB, pridelila číslo 21. Z regiónu Zemplína má lepšiu pozíciu, šestnástku, len exprimátor Kráľovského Chlmca István Pásztor, ktorý v parlamente pôsobil už počas predošlého volebného obdobia. Do Národnej rady SR sa dostal ako náhradník.
Elemér Jakab je už druhé volebné obdobie starostom Veľkých Raškoviec, v strane zastáva funkciu predsedu Krajskej rady SMK v Košiciach. Tvrdí, že o tom, že jeho meno figuruje v zväzkoch ŠtB, vedenie SMK vie. „S ŠtB som nikdy nespolupracoval, ale pravdou je, že v zväzkoch som evidovaný a viem o tom. Tento problém otvoril pred rokom 2000 ešte pred zverejnením zoznamov na stránke Ústavu pamäti národa môj stranícky kolega," hovorí Jakab.
Podľa jeho slov sa do zväzkov musel dostať spolu s niekdajším predsedom mládežníckeho klubu v Košiciach, kde ako študent nadstavbového štúdia sociálnej práce pôsobil: „V zväzkoch je hneď podo mnou. Už vtedy sme spolupracovali s Csemadokom, ktorý nebol členom Národného frontu, takže nebol plne akceptovaný komunistickou stranou. Na základe toho sme si na jednu z akcií neoficiálne pozvali maďarských umelcov. Strana to označila za protištátne, lebo všetky vystúpenia umelcov sa riadili dohodou medzi oboma štátmi a my sme to vraj odignorovali. Vtedy som bol prvý a poslednýkrát na výsluchu. Nevylučujem, že pri ňom mohli byť aj príslušníci ŠtB, mal som len 19 rokov a nulové skúsenosti."
Jakab tvrdí, že polícia sa ho vypytovala na jeho okolie, na to, s kým sa kontaktuje, čo robí a organizuje: „Nič som nechcel povedať, ale mali ma už preklepnutého - vedeli všetko. Označili ma za triedneho nepriateľa, anarchistu a nacionalistu. Kvôli tomu ma ani nechceli prijať do strany, preto je ten zápis v zväzkoch nelogický. Ešte vidno, že v januári 1987 spis preložili do Trebišova a v októbri 1987 zničili. Podľa odhadov som tam bol maximálne rok. V Ústave pamäti národa mi vysvetlili, že v zložke 2. odbor, 2. oddelenie bola maďarská iredenta."
Jakab dodáva, že podklady a svoj spis v ŠtB si vyžiadal už v roku 2000 a dal aj podnet na prokuratúru s tým, že ho niekto neoprávnene zaevidoval do zväzkov ŠtB: „Začalo vyšetrovanie, ktoré sa uzavrelo tým, že nie je možné zistiť páchateľa, lebo spis bol zničený. Odvolal som sa, prokuratúra to znovu preverila s rovnakým výsledkom. Požadoval som teda vymazanie svojho mena ešte pred zverejnením. Argumentovali, že na to nemajú kompetenciu."
V odpovedi z marca 2004, adresovanej Elemérovi Jakabovi a podpísané predsedom Správnej rady ÚPN Jánom Langošom ústav potvrdil, že „v materiáloch, ktoré ÚPN prevzal a spracoval, sa údaje o Vašej osobe nenachádzajú".
Čo znamená „D"
D = spis dôverníka
V spise sa zhromažďovali informácie, ktoré pomáhali plniť previerkové, pomocné a orientačné úlohy štátnobezpečnostnej povahy v súvislosti s odhaľovaním alebo objasňovaním protištátnej činnosti.
(Zdroj: Ústav pamäti národa)
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.