konali v Pribeníku. Vlani sa parkúr kvôli počasiu musel nútene presťahovať z futbalového štadióna do areálu historického kaštieľa Majláthovcov, kde sídli učilište, tento rok sa už o inom mieste kvôli ohlasom návštevníkov ani neuvažovalo. Podujatie sa počas svojej histórie stalo jedným z najnavštevovanejších v regióne, aj v nedeľu sa na ňom podľa opatrných odhadov usporiadateľov vystriedalo asi 4-tisíc ľudí zo všetkých kútov východu republiky.
„Ja sem chodím už od roku 1997, kedy sa táto tradícia oživila. Priviedol som sem najskôr vnukov a keďže už vyrástli, teraz sem chodím s malými vnučkami aj deťmi. Je tu výborná atmosféra, rád sa sem stále vraciam," povedal nám najstarší z rodu Lackovcov z Luhyne. Cestu do ďalekého Pribeníka každoročne meria aj rodina 38-ročného Mira z Michaloviec: „Nenechám si to ujsť, stále sa tu cítime skvele."
Fenomén pribeníckeho parkúru prvýkrát naživo okúsil aj podpredseda KSK Ján Szöllös, ktorý sem prišiel v spoločnosti riaditeľky úradu KSK Rozálie Múdrej a svojej manželky. „Aj pri Rožňave sa robievajú známe parkúry, tam sú súčasťou akcie aj rôzne sprievodné podujatia. Tu je to tiež nielen o parkúre, ale akcia má aj kultúrno-spoločenský ráz, výbornú atmosféru a je dobre organizačne zvládnutá," nechal sa počuť.
Tradičným hosťom pribeníckych parkúrov je aj europoslanec Milan Gaľa, ktorý v podobných podujatiach vidí šancu pre zviditeľnenie obce aj regiónu. „Práve prostredie kaštieľa parkúru dáva tú pravú atmosféru. Vďaka tomu, že podujatie láka ľudí a radi sa sem vracajú, existuje reálna šanca podporiť túto lokalitu z eurofondov v ďalšom programovacom období, kedy bude dôraz kladený práve na zachovávanie kultúrnych tradícií," myslí si.
Podľa riaditeľa školy Štefana Dubíka sa podujatie čoraz viac otvára Európe a získava medzinárodný akcent: „Prvou lastovičkou boli vlani hostia z Poľnohospodárskej univerzity v Niyeregyházy, tento rok už farby našich južných susedov hájili dva kluby s 12 koňmi a jazdcami, ktorých prišiel podporiť dokonca aj prorektor univerzity. Kúsok akademickej pôdy do Pribeníka doniesla aj Praha - profesor tunajšej Poľnohospodárskej univerzity Miloslav Pour sem zavítal aj so svojou manželkou. Medzi zapísanými jazdcami boli aj Bielorus a Rus a dokonca jazdkyňa pochádzajúca z USA."
Práve zahraničie tento rok excelovalo. Víťazstvo v najnáročnejších kategóriách získal Lajos Hatvani z Maďarska na koňoch Alkony a Szeditö. Viac sa o atmosfére podujatia dozviete z Prílohy Východ.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.