práce, s ktorými rozpočtový náklad stavby nepočítal. Stavebné firmy sa zase sťažujú, že im štát doteraz preplatil z eurofondov len zlomok ich roboty.
Samospráva odkúpila na priemyselný park od Vihorlatu štyri výrobné haly. Zaplatila za ne 37 miliónov korún, ktoré získala z fondov únie. Po zime sa však ukázalo, že jedna z hál má zničenú a zatekajúcu strechu. „V čase prípravy projektu sa to nevedelo. Vznikli tak vynútené investície, ktoré sú potrebné aj na zabezpečenie statiky haly," povedal vedúci stavebného oddelenia mesta Marián Výhonský.
Mesto žiadalo o navýšenie rozpočtu, SARIO to odmietlo. Poslanci preto museli schváliť dva milióny korún z mestského rozpočtu. Primátor Marián Kníž prehlásil, že je to posledná investícia mesta do prvej etapy priemyselného parku. Doteraz projekt spolufinancovala sumou 6,6 milióna korún, 300-tisíc vyčlenila na odmeny a úhradu osobných nákladov pre ľudí, ktorí pripravovali žiadosť o dotáciu.
Nespokojné sú stavebné firmy. Prekáža im, že musia dlho čakať na preplatenie faktúr a dostávajú sa tak do finančných problémov. Výhonský povedal, že niektorí subdodávatelia prerušili na čas práce a vyhrážajú sa odchodom, ak nedostanú zaplatené. Žiadny z nich k tomu zatiaľ nepristúpil.
Prednosta mestského úradu Michal Štofík povedal, že „dlhá lehota splatnosti faktúr je základnou systémovou chybou čerpania eurofondov". Niektoré žiadosti mesta o platbu navyše SARIO vrátilo kvôli formálnym chybám a lehoty na prevod peňazí potom bežali nanovo. Štofík agentúru požiadal, aby tok financií urýchlila, aby sa peniaze čo najskôr dostali na účet dodávateľov.
Poslanec Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Regec, ktorý sa podieľa na príprave druhej etapy priemyselného parku, povedal, že dodávatelia dokážu v prácach pokračovať „len s veľkým vypätím a je to obeť od týchto firiem".
Hlavný dodávateľ stavby michalovská firma Ekostav, a. s., koncom marca náhle zmenila majiteľa a došlo k výmene predsedu predstavenstva. Kníž povedal, že nový vlastník bude na dohodnutých prácach pokračovať. Rovnaké informácie má aj Regec. „Zmluvné podmienky sa nemenili," hovorí.
Hovorca SARIO Michal Novota potvrdil, že doteraz dostalo mesto na stavebné práce len 74-tisíc korún. Na ministerstve hospodárstva evidujú dve žiadosti o predfinancovanie, jednu v sume 10,5 milióna a druhá znie na 8,8 milióna korún. Firmy však čakajú na preplatenie faktúr za viac ako 40 miliónov korún.
Novota povedal, že pri vybavovaní žiadostí o platbu sa SARIO riadi lehotami „koncepcie systému finančného riadenia štrukturálnych fondov". Tvrdí, že žiadna žiadosť, ktorá bola v súlade so zmluvou o poskytnutí finančného príspevku a jej dodatkov, nebola Snine zamietnutá.
Štyri výrobné haly mali byť pôvodne dokončené v marci, kvôli dlhej zime, technickým komplikáciám na jednej z nich a problémom s prefinancovaním prác sa termín posunul na koniec mája. Po vstupe štyroch investorov by malo v priemyselnom parku nájsť prácu tristo ľudí.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.