školou na Slovensku, na ktorej sa dajú jazyky, informatika a programovanie či príprava na získanie certifikátu ECDL (počítačový vodičák) absolvovať z pohodlia vlastného bytu. Jedinou podmienkou je mať počítač a internet.
Znalosti z nemčiny si týmto novým spôsobom chce rozšíriť aj učiteľ dejepisu Michal Košičan: "Na klasický kurz, obmedzený určitým časom a miestom nemám čas. Na e-learningový sa môžem napojiť kde a kedy chcem, môžem mu venovať toľko času, koľko chcem. Napriek tomu, že nie som v triede, tútor kurzu so mnou komunikuje cez internet, opravuje ma a radí mi."
Hneď tri kurzy súbežne robí maturant Maroš Hámorský, ktorý má napojenie na internet aj doma. "Kvôli blížiacej sa maturite sa zdokonaľujem v angličtine a nemčine, k tomu som pridal aj základy programovania v jazyku Turbopascal. Kurzy si otvorím kedy chcem," myslí si Maroš, ktorý plánuje štúdium marketingovej komunikácie. A nie je jediný z triedy, ktorý študuje tri kurzy naraz: "Za normálnych okolností by sa to nedalo časovo zvládnuť, ale formou e-learningu sa to dá. Naviac, je to bezplatné."
Podľa autorky projektu e-learningového vzdelávania RNDr. Jany Machovej je michalovské gymnázium prvou strednou školou na Slovensku, kde funguje: "Takéto kurzy pripravujú aj niektoré vysoké školy, ale ich počet je obmedzený. U nás je to pilotný projekt - začal sa v septembri 2005, autormi kurzov sú vysokoškolskí profesori zo Slovenska, ale aj z Peru či Moskvy."
Kurzy budú prebiehať v štyroch vlnách počas troch rokov - teraz sa končí prvá, v ktorej ich "oťukáva" 180 študentov a pedagógov gymnázia. Momentálne sa dajú e-learningovo študovať rôzne úrovne angličtiny, nemčina, španielčina, taliančina, ruština, informatika a programovanie či využitie chémie pre pedagógov.
Projekt podporil Európsky sociálny fond 3 miliónmi korún, e-learningové vzdelávanie je vďaka tomu bezplatné. Od septembra už takto bude môcť študovať ktokoľvek - cieľovými skupinami sú študenti, žiaci 8. a 9. ročníka či učitelia. "Zápis sa začína v priebehu mája, keď na stránku elearning.gphmi.sk umiestnime prihlášku. Ďalší je až v januári 2006 a potom v máji 2007," doplnila autorka.
Kurz trvá 9 až 11 týždňov, každá lekcia sa preberá jeden týždeň, počas ktorého ju musí frekventant prelúskať a otestovať si znalosti v domácich úlohách, ktoré kontroluje tútor, čiže triedny učiteľ. Podvádzanie neprichádza do úvahy - tútor si môže skontrolovať, ktorý študent sa kedy "učil" s presnosťou na minúty. "Niektorí sa pripájajú cez deň, iní večer doma, ale pripojenie sme už zaevidovali aj pol hodinu po polnoci," dodáva RNDr. Machová. Komunikácia cez internet je v rámci triedy s asi 15 žiakmi možná aj navzájom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.