slovenského Hubertusu a holandskej Cebuwy kúpila prešovská firma Siberia, s. r. o. Stala sa tak stopercentným vlastníkom Vihorlatu, s. r. o.
Zmena vlastníckych vzťahov bola v obchodnom registri zapísaná 11. apríla. Predmet činnosti spoločnosti aj jej základné imanie zostalo nezmenené, presahuje 127 miliónov korún. Valné zhromaždenie spoločnosti odvolalo pôvodný manažment, jediným konateľom Vihorlatu sa stal Michal Pirník, majiteľ spoločnosti Siberia. Pirník nezverejnil podrobnosti finančnej transakcie, neposkytol ani informácie o svojich plánoch s fabrikou.
Siberia podľa obchodného registra nepôsobí v strojárstve, zaoberá sa obchodom, podnikateľským poradenstvom a skupovaním pohľadávok. Pirník pracuje v Prešove ako právnik a konkurzný správca. Podľa všetkého sa teda získané objekty a pozemky chystá prenajímať investorom.
Vladimír Korfant, pred transakciou generálny riaditeľ Vihorlatu, zdôvodnil predaj podniku jeho finančnou krízou. Podľa neho sa nepodarilo získať cudzie zdroje na vyplatenie starých dlhov a plnenie získaných zákazok. „Staré záväzky nedovoľovali rozbeh financovania výroby z bežného inkasa," povedal.
Siberia sa stala majiteľom len nevyužívaných nehnuteľností. Funkčné časti závodu - výrobu Lisy a Žeriavy a ďalšie pomocné prevádzky predal Vihorlat v marci firme Aurys, s. r. o. Snina, ktorú pár dní predtým založil sninský podnikateľ Zdenek Karaščák. Ten plánoval prevziať výrobný program závodu, časť zamestnancov aj zákazky, ktoré dohodol ešte manažment Vihorlatu.
Rozhodujúcim partnerom mala byť fínska firma Konecranes, ktorá mala záujem o výrobu niekoľkých desiatok žeriavov. Po tom, ako prevádzky kúpil Aurys, Fíni od kontraktu odstúpili. Za niekoľko dní zo závodu vyviezli asi tristo ton materiálu, ktoré predtým poskytli Vihorlatu na testovacie zákazky a presunuli ho do závodu v Maďarsku.
Podľa predsedu závodných odborov Františka Cenknera je situácia v podniku nejasná. „Zamestnanci čakajú na marcovú výplatu, celý uplynulý týždeň boli na platenom voľne, pracovať nebudú ani tento týždeň," povedal. Žiadny zo zamestnancov zatiaľ neprešiel pod firmu Aurys, ktorá sa stala vlastníkom výrobných priestorov.
Humenský úrad práce podľa jeho riaditeľa Jána Finka dostal koncom marca od Vihorlatu oznámenie o hromadnom prepúšťaní. Počíta so 165 ľuďmi. Nikto zatiaľ výpovede nedostal, prepúšťať môže firma začať najskôr 30. apríla.
Fink povedal, že prepúšťanie prerokujú so zástupcami Vihorlatu po vyjasnení vlastníckych vzťahov. Dnes sa majú stretnúť s Pirníkom, pretože na jeho firmu prešli všetky pracovno-právne vzťahy. Po rokovaní by malo byť jasné, či sa hromadné prepúšťanie rozšíri o zvyšných 270 ľudí, ktorí mali dostať prácu vo firme Aurys.
Siberia je tretím vlastníkom závodu. Fond národného majetku v roku 1992 zmenil Vihorlat zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť a previedol ju na VSŽ, a. s., Košice. V roku 2001 odkúpila strojárne v konkurze za 220 miliónov korún spoločnosť Hubertus Gerlachov spolu s holandským finančným investorom Cebuwa.
Vihorlat viní zo svojich problémov samosprávu
Snina - Vihorlat sa dostal na pokraj bankrotu najmä kvôli prístupu mestskej samosprávy - opakovane to prehlásili konatelia spoločnosti a jej finančný poradca na stretnutiach so zamestnancami a veriteľmi. „Dozvedeli sme sa to od zamestnancov, riaditeľa Verejnoprospešných služieb mesta a mestskej poslankyne, ktorí boli na stretnutiach prítomní," hovorí primátor Marián Kníž.
Zástupcovia Vihorlatu podľa nich tvrdili, že mesto je najväčším dlžníkom podniku, pretože nezaplatilo kúpnu cenu za výrobné haly pre svoj priemyselný park. Samosprávu vinili aj z toho, že návrhom na exekúciu závodu ohrozila výplaty zamestnancov.
Kníž reagoval vyhlásením, že tieto tvrdenia sú za zavádzajúce a neférové. Pripomenul, že mesto zaplatilo Vihorlatu pri prvej etape priemyselného parku za štyri haly 37 miliónov korún, ktoré získalo z eurofondov. „V rámci druhej etapy bola uzavretá zmluva na kúpu pozemkov za 50 miliónov korún. Úhrada kúpnej ceny je však v zmluve podmienená schválením dotácie pre mesto zo strany štátu. Zástupcovia Vihorlatu vedia, že sme dotáciu nedostali," doplnil.
Vihorlat dlhuje mestu na dani z nehnuteľnosti ešte za minulý rok 1,3 milióna korún. Kníž povedal, že mestu zo zákona vyplývala povinnosť vymáhať túto pohľadávku cez exekútora.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.