samospráva, ktorej nemocnica patrí, musí predávať budovy, aby dlhy čo najskôr zaplatila. Chce tak vyhnúť zbytočným výdavkom na odmeny exekútorov i narastajúcemu penále.
Od začiatku roka došlo k jednej exekúcií v hodnote 365-tisíc korún, ďalšia za 96-tisíc prebieha formou splátok. Nemocnica sa snaží dohodnúť na splátkovom kalendári aj pri tretej exekúcií v hodnote 416-tisíc. Tieto pohľadávky vymáhajú firmy Medico a Medic Consulting.
"Ide o veľmi rizikové dlhy, u týchto firiem vymáhanie dlhov predmetom podnikania, ich odpustenie je tak prakticky nemožné. Splátky predražujú odmeny a trovy exekútorov. Preto ich treba uhradiť skôr než veritelia dajú návrh exekútorovi," upozorňuje riaditeľ nemocnice Jozef Cmar.
Dlhy sú na mestskej príspevkovej organizácii Nemocnica s poliklinikou Snina, ktorá od začiatku roka neposkytuje zdravotnú starostlivosť. Poslanci totiž vlani zrušili jej transformáciu a schválili založenie mestskej obchodnej spoločnosti Nemocnica, s. r. o. Na novú organizáciu prešli všetky činnosti, zamestnanci i majetok, starej zostali len záväzky. Keďže nemá žiadne príjmy od poisťovní, splácať ich musí mesto.
Samospráva musí riešiť hlavne záväzky z roku 2003, neskôr už nemocnica hospodárila vyrovnane. Dlhy s predchádzajúceho obdobia vyrovnal štát cez akciovú spoločnosť Veriteľ, celkovo išlo o viac ako 98 miliónov korún. Veriteľ, a. s. okrem toho dodatočne uhradil aj dvadsať miliónový dlh voči Sociálnej poisťovni z roku 2003 a 2004. Na druhej strane nezahrnul do oddlženia niektoré záväzky spred roka 2003, aj tie tak ostali mestu.
Cmar hovorí, že Snina do konca roka musí zaplatiť deväť miliónov korún. Predpokladá však, že táto suma stúpne o ďalšie dva milióny. Kvôli päťmiliónovému daňovému nedoplatku totiž prebieha aj exekúcia od zdravotných poisťovni z ich platieb za zdravotné výkony z decembra 2005. Poisťovňa Sideria však po rozsiahlej kontrole v sninskej nemocnici odmietla uznať výkony za dva milióny korún. "Aj tie bude musieť zrejme vyrovnať mesto," doplnil Cmar.
Primátor Marián Kníž (na snímke) povedal, že oslovil listom všetkých veriteľov nemocnice. Požiadali ich aby sa zdržali exekúcií i o odpustenie penále. Za to prisľúbil, že mesto okamžite začne splácať faktúry z prostriedkov, ktoré získa predajom majetku.
Kníž vo februári presadil dražbu jednej z mestských budov. Detskí lekári, ktorí v nej majú svoje ambulancie, protestovali petíciou. Mesto pred dražbou budovu ponúkalo lekárom, tí sa však nedokázali dohodnúť na tom, aby budovu spoločne odkúpili.
Predaj ambulancií vyniesol mestu takmer šesť a pol milióna. Zastupiteľstvo už rozhodlo, že tieto peniaze budú smerovať na účty veriteľov nemocnice. Kníž nevidí inú možnosť získania ďalších peňazí, ako predať ešte jednu budovu nemocnice. "Mesto nemá iné zdroje, ktorými by sanovalo dlhy," povedal.
Napriek listu primátora je na humenskom okresnom súde žiadosť exekútora o súhlas s vymáhaním pohľadávky pre úrad práce. Ide o poplatok ešte z roku 1998, za to že nemocnice nezamestnával prepísaný počet ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou. Veriteľ, a. s. odmietol tento dlh riešiť. Humenského úradu práce podľa jeho riaditeľa Jána Finka vznikla zo zákona povinnosť postúpiť exekútorom všetky pohľadávky, ktoré sa predtým vymáhali cez súd.
Cmar reagoval, že nedoplatok bude úradu práce vyplatení v máji. "Určite návrh na exekúciu stiahnu," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.