podpore ani nevedia, iní považujú prideľovanie rekreačných pobytov za nespravodlivé. "Minulý rok nemal o ne z nášho klubu nikto záujem. Je to spôsobené aj tým, že atraktívnejšie termíny a lokality berie Bratislava a Západné Slovensko. To niektorých našich členov odrádza," hovorí vedúca klubu dôchodcov v Sečovciach Mária Havrilová. V klube je združených 116 dôchodcov. Dotáciu využili naposledy pred dvomi rokmi len ôsmi. "Či ju využije niekto teraz, netuším," dodáva.
Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny podporí v tomto roku rekreácie dôchodcov celkovou sumou 18 miliónov korún. Šesťdňový pobyt s polpenziou dotuje štát 2-tisícami korún. Vlani bol štátny príspevok 1 500 korún a využilo ho 12-tisíc ľudí. V roku 2006 sa môže za vyššiu štátnu dotáciu zrekreovať od začiatku apríla do konca novembra 9-tisíc seniorov.
Tí zemplínski o lacnejšom rekreačnom pobyte dotovaného štátom neraz ani nevedia. "O tejto možnosti som ešte nepočula. Ani neviem, či by mal niekto od nás záujem. Mnohí naši členovia uprednostňujú jednodňové výlety v okolí. Na tie nám prispieva mesto. Viacdňové pobyty mnohých odrádzajú, majú zdravotné problémy," hovorí 73- ročná dôchodkyňa Anna Zimová z michalovského klubu dôchodcov na Okružnej ulici. Riaditeľ Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Trebišove Jozef Čičatko tvrdí, že ich klienti tiež uprednostňujú jednodňové výlety na Šírave, Morskom oku prípadne v Maďarsku - všetky organizuje domov. "Naši klienti síce majú aj 28 dní vlastnej dovolenky, ale neviem o tom, že by využívali dotované rekreácie individuálne. Väčšina z nich absolvuje len jednodňové výlety ," povedal riaditeľ domova s 240 klientmi. Aj on si myslí, že seniori nemajú záujem o viacdňový, hoci dotovaný pobyt hlavne kvôli zdravotným problémom.
Štátny príspevok poukazuje ministerstvo práce Konfederácii odborových zväzov (KOZ). Odborári následne uzatvárajú dohodu so spoločnosťou Sorea, ktorá poskytuje pobyty so štátnou podporou pre dôchodcov na celom Slovensku. Ide najmä o rekreácie vo Vysokých a Nízkych Tatrách, Piešťanoch a ďalších rekreačných strediskách. Podľa odborárov nie je potvrdené, že finančnú podporu využívajú hlavne dôchodcovia zo Západného Slovenska. "Štatistiky nevedieme, ale nedá sa povedať, že je zvýhodnená Bratislava a ostatné regióny sú diskriminované, alebo menej informované. Snažíme sa informovať včas čo najviac regionálnych klubov," reagovala Alena Textórisová z úseku odborovej politiky KOZ . Podľa nej odbory už v závere minulého týždňa rozposlali ponukové listy Jednote dôchodcov, domovom sociálnych služieb, klubom a organizáciám, združujúcim zdravotne a telesne postihnutých občanov. Záujem je podľa nej obrovský. "Niektorí dôchodcovia dokonca vyvolávali už v januári," dodala.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.