ulici v Trebišove pochvaľujú. "Mám sedem detí, s manželom a babkou nás je v byte desať. Spolu s aktivačnými príspevkami máme 13-tisíc korún. Polovicu dostaneme v hotovosti, zo zvyšku uhradí mesto nájomné a dostaneme lístky, za ktoré môžeme nakúpiť vo vybraných predajniach. Je to tak lepšie, viem, s akou sumou musím hospodáriť a nájomné je zaplatené," vysvetľuje Nataša Balogová.
Podľa zástupkyne riaditeľa trebišovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny JUDr. Kvetoslavy Demeterovej vyplácanie dávok cez osobitného príjemcu začali na podnet Mestského bytového podniku, s. r. o., ktorý evidoval obrovské nedoplatky na nájomnom. "Pre nás to bol signál, že príspevok na bývanie nie je využitý na určený účel. Po dohode sa preto vyplácanie dávok v hmotnej núdzi 77 poberateľom rieši formou osobitného príjemcu, ktorým sa stalo mesto Trebišov. Polovica dávky sa vypláca v hotovosti, z druhej mesto uhrádza nájomné a zvyšok vypláca formou peňažných poukážok," vysvetlila.
Pracovník trebišovského MsÚ, ktorý má agendu na starosti Vladimír Kočiš, dodal, že mesto spolupracuje s 5 predajňami, kde môžu sociálne odkázaní nakupovať na peňažné poukážky od mesta. "Predtým to boli len potraviny, od marca sme sieť rozšírili o predajne zeleniny, mäsa a šatstva. Poukážky sú v hodnote 100,200 a 500 korún," povedal. Priznáva, že je to najmä pre Rómov možnosť vyhnúť sa úžerníkom. Tvrdí, že kontrolný mechanizmus je síce náročný na administratívu, ale eliminuje zneužívanie lístkového systému. "Lístky dostanú okolo 20. v mesiaci, do konca mesiaca si musia na ne nakúpiť. Následne predajňa fakturuje celý objem nákupov. Musí presne uviesť, čo a za koľko sociálne odkázaný nakúpil. My faktúru overíme a následne ju predajni uhradíme. Faktúry kontroluje aj Úrad práce," vysvetlil. Priznal, že vďaka tomuto systému je možné zistiť, čo kto nakupuje: "Najčastejšou komoditou je múka, cukor, cestoviny, zemiaky, olej a podobne. Zakázali sme na lístky kupovať cigarety a alkohol."
Potvrdil, že pre mesto je prioritou, aby Rómovia platili nájomné. "Záujemcov o lístkový systém by bolo viac, žiaľ, preverovali sme, že sa to nedá aplikovať napr. pri ženách na materskej dovolenke či poberateľoch invalidných dôchodkov," doplnil. Podľa Kočiša kvôli úžerníkom a možnosti čerpať vodu priamo z kohútika a nie z výpustov, počet záujemcov z osady stále rastie: "Vzhľadom na veľkosť osady sa zdá možno 77 rodín zanedbateľných, ale príklad ťahá - záujem má ďalších asi 20."
Možnosť platiť nájomné cez mesto využíva aj Dušan Šándor: "Pred časom som dostával aj lístky, ale teraz som celú čiastku vyčlenil na nájomné, smeti a vodu. Bytový podnik nám práve kvôli tom, že sme začali platiť, zapol vodu v bytovke," hovorí a s úsmevom dodáva: "Viete, je lepšie, keď tie peniaze nemám." Dodal, že kvôli 2-3 neplatičom bytovke hrozí opätovné odpojenie. Vladimír Kočiš priznal, že taká je dohoda: "Stačí jeden neplatič a nasleduje odpojenie. Navrhli sme im preto, aby sa neplatiči presťahovali do odpojených bytoviek a tí, ktorí platia, prišli do napojenej. Rozhodne sa o tom po Veľkej noci."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.