magistrát. Štyri rodiny, ktoré ako jediné z osemdesiatich rodín platili nájomné a poplatky za služby a energie, teraz bývajú na Staničnej ulici v blízkosti železničnej stanice - v budove, kde sa nachádza aj azylový dom. S náhradným ubytovaním nie sú spokojní. Dostali menšie byty, do ktorých im navyše zateká a nejde im teplá voda. Ich situácia sa po presťahovaní z dezolátnej bytovky na Murgašovej ulici podľa nich podstatne nezlepšila.
Obytný dom, v ktorom pôvodne bývali, predala samospráva trom fyzickým osobám z Popradu. Magistrát sa pre tento krok rozhodol v lete minulého roku, keď sa dlhy bytovky vyšplhali na viac ako 11 miliónov korún. Okrem týchto 4 poctivých rodín tu žilo ďalších 80, ktoré dlhodobo neplatia za nájom, energie a služby. Po prevode majetku do súkromných rúk sa obávajú masívneho deložovania. Mesto sa zaviazalo, že sa o zodpovedných nájomníkov postará a pridelí im náhradné ubytovanie.
Nájomníkov síce presťahovali, ale tí tvrdia, že dostali neadekvátne byty. "Z trojizbových nás presťahovali do jednoizbových. Toto sme od mesta nečakali. V dvoch izbách sa teraz tlačíme siedmi," hovorí Michal Prosták, ktorý zodpovedne platil mestu nájom 28 rokov. V malom byte mu navyše chýbajú okenné výplne a do izieb mu zateká.
Menšie byty spôsobujú aj ďalšie problémy - nábytok, ktorý mali nájomníci v trojizbových bytoch na Murgašovej ulici, im je tu prakticky na nič. "Nábytok, ktorí som zobral na splátky, teraz nemôžem využívať. V jednoizbovom byte ho jednoducho nemám kde dať. Stojí mi v pivnici u svokrovcov a splácam ho zbytočne," hovorí Stanislav Buko, ktorý sa v novom byte tlačí s manželkou a dvomi deťmi. Cez staré okenné rámy mu zateká do spálne, ktorá je zároveň obývacou izbou.
V bytoch chýbajú balkóny a spoločné priestory, kde by si mohli aspoň vysušiť prádlo. "Všetko vešiame na chodbe, ktorá spája byty," dodáva Tatiana Marcinová.
Michalovský magistrát ďalšie sťahovanie nespokojných nájomníkov neplánuje. "Mesto jednoducho pre nich iné byty nemá," uviedol Ľubomír Ščobík z odboru výstavby michalovského magistrátu. Do úvahy nepripadajú ani zrekonštruované mestské byty na Konečnej ulici. V nich totiž platí špeciálny režim, lebo samospráva na ne získala úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. "Rodiny musia zložiť dopredu finančnú zábezpeku vo výške trojmesačného nájomného, ktoré je vyššie ako v bytoch, ktoré sme ponúkli rodinám z Murgašovej ulice".
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.