spoločnosti Chemesu Novachem, a. s. Podnik dal totiž mestu ultimátum - buď budovu škôlky kúpi, alebo ju predajú niektorej z firiem, ktoré o ňu majú záujem. Vyplýva to z listu, ktorý poslal primátorovi generálny riaditeľ Chemesu Stanislav Rehuš.
S ponukou na prednostný odpredaj škôlky prišiel Chemes po tom, čo mestskí zástupcovia niekoľkokrát zamietli zámenu pozemkov medzi samosprávou a firmou. Plocha, na ktorej stojí, je totiž majetkom mesta a Chemes ju chcel vymeniť za svoj pozemok pri bývalej Chirane. Ak by ho firma získala, umožnilo by jej to budovu výhodnejšie predať. Chemes teraz pýta od mesta za škôlku 9,5 milióna korún. Rehuš v liste tvrdí, že suma je nižšia ako oficiálne ponuky, ktoré Novachem dlhodobo eviduje a ktoré prekročili desať miliónov korún. Budovu ponúkajú mestu na prednostný predaj lebo „prevádzkovanie materskej školy nie je predmetom podnikania našej spoločnosti". Stanovisko samosprávy očakávajú do 15. februára.
Riaditeľka materskej školy Anna Lopatová si myslí, že mesto by malo s Chemesom rokovať, prípadne firme ponúknuť na výmenu inú budovu. „Budovy škôlky, ktorá patrí medzi najnovšie v meste, by sa mesto nemalo vzdať, veď financuje oveľa staršie zariadenia," mieni. Za jej zachovanie podľa nej hovorí jej umiestnenie v priemyselnej zóne. „Poslanci by sa mali zamyslieť nad plánom rozmiestnenia škôlok v meste. Môže sa totiž stať, že v jednej lokalite budú pri sebe tri a v inej ani jedna," povedala.
Primátor Vladimír Kostilník vopred prehlásil, že investovať do tejto oblasti by bolo nerozumné. „Keď máme v celom meste dochádzku, keď v triede je po 5 - 6 detí, kupovať ďalšiu materskú školu by bolo zbytočné," argumentoval. Podľa neho hlavný stret názorov na tento problém sa týka toho, že „určití ľudia prídu o pracovné príležitosti". Podľa neho si mesto musí stanoviť priority: „Občania by mali povedať, či kúpime škôlku, ktorú nepotrebujeme a zachránime prácu pár ľuďom, alebo budeme stavať športovú halu pre širokú verejnosť."
Poslankyňa Anna Capová to vidí inak. Podľa nej by sa mestu investícia vrátila. „Je vo veľmi dobrom stave, nevyžaduje náklady na opravu ako iné škôlky v meste," hovorí. Cena sa však aj jej zdá nereálna. „Treba s Chemesom vyjednávať, pokúsiť sa dosiahnuť nižšiu cenu, prípadne ponúknuť mu inú budovu," uvažuje.
Budovu materskej školy na Štefánikovej ulici získala začiatkom 90. rokov od Fondu národného majetku firma, ktorá sprivatizovala štátny podnik Chemkostav. Neskôr ale neplatila Chemesu za dodané teplo a dlhy vyrovnala budovou, pričom pozemok pod ňou zostal vo vlastníctve mesta. Materská škola je v týchto priestoroch od roku 1988, do vlastníctva samosprávy neprešla ani v čase, keď štát prevádzal školské zariadenia na obce. Mesto platí Chemesu nájom, z neho sa odpočítava čiastka, ktorú by mal zase platiť Chemes za prenájom pozemku. Škôlku navštevuje 89 detí, pracuje tam osem učiteliek a šesť nepedagogických zamestnancov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.