generálneho riaditeľa Vladimíra Korfanta firma získala prvé zákazky i splatila najväčšie dlhy. "Pred pol rokom s nami nikto ani nerozprával. Dnes banky s nami začínajú komunikovať o prefinancovaní výroby," hovorí Korfant o najviditeľnejšej zmene.
Trápenie Vihorlatu trvá už roky. V roku 2001 vyvrcholilo konkurzom, v ktorom fabriku kúpil slovenský Gerlachov Hubertus spolu s holandským finančným investorom Cebuwa. V tom čase podnik zamestnával 1700 ľudí a mal záväzky po lehote splatnosti vo výške 1,1 miliardy korún, čo bol asi dvojnásobok ročných tržieb. Krízový manažment dosadení novými vlastníkmi nedokázal fabriku ozdraviť a po štyroch rokoch sa opäť ocitla na pokraji kolapsu.
Korfant, ktorý je vo funkcii od polovice minulého roka, dnes tvrdí, že závod vstupuje do obdobia konsolidácie. Najviac nádejí vkladá do fínskej spoločnosti Konecranes. Vihorlat s ňou pripravil veľký projekt na výrobu žeriavov a žeriavových mačiek. "Podpísali sme s ňou zmluvu o budúcej zmluve. Finalizujeme rámcovú dohodu a tento mesiac dokončíme v rámci testovacej zákazky tri žeriavy," objasňuje Korfant. Fínsky partner by mala byť v najbližšom období najväčším odberateľom sninských strojárni.
Rysujú sa aj ďalšie kontrakty, ktoré by zabezpečili výrobu pre prevádzku lisov. Časť jej produkcie by mala smerovať na taliansky trh. "Tieto projekty by mali slúžiť na to, aby sa Vihorlat rozbehol," predpokladá Korfant. Dodáva, že podnik s 380 zamestnancami by potreboval viac výrobných robotníkov. Začal preto s prieskumom trhu, prijímať bude však postupne, tak ako sa budú rozbiehať projekty.
Zmenu po dlhom období krízy cíti aj predseda závodnej odborovej organizácie Metalurg František Cenkner. S novým vedení sa odborom podarilo dohodnúť mierne zvýšenie miezd najprv úkolovým robotníkom, potom aj ostatným. "Je potrebné stabilizovať najmä špičkových odborníkov v požadovaných profesiách, ktorí kvôli podpriemerným platom odchádzajú. Keď získa závod zákazky, treba ich načas a kvalitne urobiť," hovorí Cenkner.
Vo fabrike tiež mierne poľavil tlak veriteľov. V polovici minulého roka mala firma všetky záväzky viac ako tristo miliónov, do dnešného dňa sa jej podarilo vyrovnala asi tretinu. Najmä vďaka predaju Energetiky a Zlievárne mohol Vihorlat uhradiť všetky finančné záväzky, predovšetkým rizikový stomiliónový úver Slovenskej sporiteľni. Firma teraz pokračuje v splácaní dodávateľských záväzkov. Tie za posledných šesť mesiacov poklesli zo 160 na 128 miliónov korún. "Stále to je pre takú firmu strašne veľa," poznamenáva Korfant.
Preto upozorňuje, že hrozba bankrotu visí nad závodom naďalej. "Ak Vihorlat stále má veriteľov a záväzky po lehote splatnosti, riziko konkurzu tu stále existuje," povedal.
Okrem dlhov zostáva ešte vyriešiť mnoho problémov, k najzávažnejším patrí informačný systém. Vo Vihorlate ho začali budovať v roku 2002 a investovali doňho milióny korún. Korfant dnes tvrdí, že je nefunkčný a nespĺňa požadované kritéria. Podnik preto už zozbieral ponuky na dodanie nového. "Pôjde o integrovaný a komplexný systém so všetkými potrebnými submodulmi, ktorí značne urýchli procesy hlavne v predvýrobných etapách," pokračuje Korfant. Ak bude v tomto roku závod investovať, bude to predovšetkým do tejto oblasti.
Vihorlat si nechá len dve haly
Snina - Vihorlat čaká rozsiahly predaj nepotrebných aktív. Výrobu podnik sústredil do dvoch hál, ide o prevádzky Lisy a Žeriavy. Zvyšok výrobných priestorov robotníci vypratali a pripravili pre potencionálnych kupcov.
Podmienky na odpredaje vznikli až po vyrovnaní stomiliónovej pohľadávky Slovenskej sporiteľni. Tá si totiž úver, ktorý poskytla Vihorlatu, zabezpečila zriadením záložného práva na väčšinu nehnuteľností závodu.
Generálny riaditeľ Vladimír Korfant tvrdí, že spoločnosť nemá inú možnosť ako pokračovať v predaji nevyužívaných hál a pozemkov. Len týmto spôsobom môže uhradiť záväzky dodávateľom a presvedčiť ich aby obnovili dodávky materiálu. "Sme v začarovanom kruhu. Nie sú tržby, pretože nie sú peniaze na materiál, a nie je na materiál pretože nie je inkaso z tržieb," vysvetľuje.
Korfant hovorí, že intenzívne rokujú s viacerými záujemcami o majetok Vihorlatu. Ponúkané nehnuteľnosti majú podľa neho dostatočnú hodnotu, aby znížili zadĺženie závodu "na úroveň, ktorá by bola znesiteľná a umožnila by rozbehnúť výrobu".
Vlani Vihorlat predal energetickú divíziu a závod Zlieváreň. Štyri priemyselné budovy a niekoľko pozemkov odkúpila aj sninská samospráva pre potreby budúceho priemyselného parku.
(rok)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.