banských odborov neostal ani jeden. Nahradilo ich štúdium geodézie, polytechniky, elektrotechniky, kameňosochárstva. V budúcom školskom roku pribudne nový študijný odbor - staviteľstvo.
"S ubúdajúcimi triedami bansko-geologického zamerania sme hľadali alternatívu pokračovania profilácie školy, ktorá by nevybočila z pôvodného smerovania školy. Najbližšie k tomu sa javí staviteľstvo. V súčasnej dobe naberá pomerne silný trend, stavebná výroba sa rozvíja, takže logicky bude na trhu potreba stredných technických kádrov," odôvodňuje voľbu nového odboru riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi Ing. Viliam Žiaran (na snímke).
Okrem všeobecno-vzdelávacích predmetov čakajú na budúcich študentov odborné predmety - staviteľstvo, stavebné materiály, ekonomika a informatika. V treťom a štvrtom ročníku si budú až tretinu vyučovacích hodín vyberať spomedzi voliteľných predmetov ako pozemné staviteľstvo, tunelárstvo, stavebný manažment, krajinná architektúra a ďalšie. Pozitívum otvorenia nového odboru vidí V. Žiaran aj v tom, že záujemcovia už nebudú musieť cestovať za týmto odborom do Popradu, čo privítajú najmä študenti dochádzajúci z okrajových obcí.
V súvislosti so zánikom študijných odborov zameraných na baníctvo V. Žiaran predpokladá absenciu odborníkov, ktorá sa môže prejaviť na slovenskom trhu práce už v najbližších rokoch. "Baníctvo ani podzemné staviteľstvo sa dnes neštuduje nikde na Slovensku. Nepredpokladám renesanciu baníctva, ale tvrdím, že potrebujeme banských odborníkov, napríklad na výstavbu diaľničných tunelov či podzemných parkovísk. Banské skúsenosti sa všade vo svete využívajú pri výstavbe podzemných tunelov na uloženie inžinierskych sietí. V prípade poruchy sa problém odstraňuje v podzemí a nerozkope sa celá ulica ako u nás," zdôrazňuje.
Využitie banských poznatkov predpokladá aj pri výstavbe diaľnic, ktorá sa nezaobíde bez kameniva. "To treba vyťažiť a rozdrviť. Aj tu vidím cestu, ktorou by sa v budúcnosti mala uberať banská veda," dodal riaditeľ SPŠ.
Ročne opúšťa školu stovka absolventov, polovica z nich smeruje na vysoké školy, zvyšok do praxe, pričom na úrade práce končí len minimum študentov. Deväť z minuloročných maturantov začalo štúdium na fakultách Univerzity Komenského v Bratislave. Jej rektor ocenil SPŠ v Spišskej Novej Vsi ako najúspešnejšiu z pohľadu prijímania maturantov na univerzitné vysokoškolské štúdium v minulom roku.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.