"Naša sa doň zapojila medzi prvými. Na začiatok sme zobrali 120 ľudí s veľkými obavami, čo to prinesie," spomína s úsmevom starostka Somotora Silvia Stropkayová. V obci dnes pracuje na aktivačný príspevok až 160 ľudí, podľa Stropkayovej za nimi vidno poriadny kus práce: "Začínali upratovaním obce, neskôr robili čistenie odvodných kanálov pri ceste, dávali do poriadku stĺpy verejného osvetlenia. Neskôr sme si vytypovali ako koordinátorov nezamestnaných určitých profesií - murárov, tesárov, elektrikárov a pod. - dnes vďaka nim dokážeme zabezpečiť chod celej obce. Okrem toho pracujú na všetkých investičných akciách - výstavbe amfiteátra, rekonštrukciách obecných budov, oprave fasád atď.."
Podobne ako somotorská aj ostatní starostovia sa pred koncom roka obávali, čo bude s týmto druhom zamestnávania v Novom roku. Podľa riaditeľa trebišovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Bačkovského sa v roku 2006 v tomto smere nič nemení. "Projekt sa osvedčil a pokračuje, práve včera sme k tomu mali pracovné stretnutie," povedal pre KORZÁR. Na stretnutie, ktoré sa konalo vo veľkej zasadačke trebišovského magistrátu, prišlo až okolo dvesto zástupcov obcí, škôl, občianskych združení a ostatných inštitúcií z celého okresu. "Najširšia diskusia bola o projekte aktivácií, lebo práve cezeň bolo v roku 2005 zamestnaných najviac ľudí - viac ako 6-tisíc. Na 90 percent s nimi neboli žiadne problémy, ale počas kontrol sme narazili aj na rôzne nezrovnalosti," doplnil. Kontrolóri sa stretávali s absenciou dochádzkových listov, druh prác nekorešpondoval s výkazmi, chýbal dokladovaný materiál a pod. "Všetko sme riešili priebežne a vždy k spokojnosti oboch strán. Len v dvoch prípadoch sme kvôli neschopnosti zdokumentovať využitie financií museli siahnuť k podaniu trestného oznámenia."
Starostov obcí upozornil na zmeny legislatívy pri uznávaní výdavkov: "Nie je logické, aby sa kosačky nakupovali v zime a stavebný materiál tiež nemôžeme preplatiť v neobmedzenej výške - na jednu akciu môžeme uznať oprávnené výdavky maximálne 30-tisíc korún." Podľa jeho názoru je vecou a šikovnosťou obcí, aby si na aktivácie vyberali najmä odborníkov: "Už ich majú zmapovaných. Okrem aktivácií existujú možnosti, aby ich zamestnali aj natrvalo - našou tendenciou je vytvárať práve trvalo udržateľné miesta."
Bačkovský na stretnutí prezentoval aj nový rekvalifikačný kurz projektových manažérov, ktorý úrad odštartoval koncom decembra. "Trh práce si vyžaduje profesionálov, ktorí budú školení na prípravu projektov, ktoré sa môžu uchádzať o peniaze z rôznych grantových schém aj eurofondov. V našom regióne je ich málo," vysvetlil. Do prvého kurzu, ktorý potrvá 2 a pol mesiaca vybrali vysokoškolsky vzdelaných ľudí, resp. stredoškolských odborníkov na niektoré oblasti. "Ich uplatnenia v praxi sa neobávame - dopyt po projektových manažéroch je vysoký v obciach aj treťom sektore - môžu ich zamestnať buď na dohodu alebo pracovnú zmluvu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.