životom nočných chlpatých „vtákov" - netopierov. Mnohých určite prekvapia zaujímavosti a odborné informácie o lietajúcich cicavcoch, ktoré nejednému Zemplínčanovi ešte aj dnes naháňajú strach. Výstavu pripravil odborný pracovník Východoslovenského múzea v Košiciach Miroslav Fulín, ktorý je zároveň skúseným chiropterológom - odborníkom na netopiere.
Na 11 farebných stojanoch sa nachádza 90 fotografií a sprievodných textov, ktoré oboznamujú návštevníka o tejto skupine cicavcov. Výstava nesie netradičný názov Špirhače, gacky a trúlelky. „Sú to jedny zo slovenských ľudových názvov pre netopiere," upresnil organizátor výstavy Štefan Danko.
Netopiere ako cicavce rodia mláďatá v spoločných samičích kolóniách. „Nezamotávajú sa do vlasov, i keď je to vlastne jediná 'zaručená' informácia, ktorú veľa ľudí o netopieroch pozná," dodal. Všetky u nás žijúce netopiere sa živia hmyzom, ktorý lovia predovšetkým počas letu v nočných hodinách podobne ako lastovičky. Dozviete sa tiež, že sa nemusíte obávať upírov - netopierov, ktoré sa živia krvou. Tie u nás, ani v celej Európe nenájdete. Na Slovensku sa doteraz zistilo 27 druhov týchto tajomných živočíchov, ktorých opis nájdete na stojanoch s fotografiami. Výstavu dopĺňa 33 preparátov, aby si návštevník mohol predstaviť ich veľkosť a ako vlastne vyzerajú. Výstava potrvá do konca roka.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.