polícia. Ľudia sa kvôli kamerám cítia bezpečnejšie hlavne v noci. Priamo v dedine totiž bežne natrafili na skupinku nelegálnych migrantov, pašerákov a prevádzačov. Dnes sú obce v noci nonstop osvetlené a o každom pohybe majú starostovia prehľad. "Teraz vidím či sa po obci pohybuje niekto z našich obyvateľov, alebo je to niekto cudzí, prevádzač či utečenci," konštatuje starosta Orechovej Milan Kočan. Podľa obyvateľov sa takmer vytratili aj malé krádeže. Dedinčania sa už neboja nechávať veci aj na dvore.
Kamery pre prvých šesť obcí na východe Slovenska schválila vláda ešte minulý rok v rámci projektu Stratégia prevencie kriminality s využitím kamerových systémov na území Slovenska. Ministerstvo vnútra vtedy vybavilo obce kamerovým systémom za 4,8 milióna korún. Išlo o obce Koromľa, Porúbka, Husák, Vojnatina, Petrovce a Priekopa. Pred dvomi mesiacmi k nim pribudli ďalšie - Orechová, Vyšné Nemecké, Krčava, Tibava, Záhor a Kolibabovce. Ministerstvo vnútra tieto kamerové systémy zafinancovalo z vlastných zdrojov sumou 4,5 milióna korún.
V obci Husák, ktorá je len necelých osem kilometrov od slovensk-ukrajinskej hranice majú tri kamery, ktoré sú rozmiestnené v najfrekventovanejších uliciach. "Odkedy ich máme, nie sú v obci problémy s krádežami. Pašerákov ba ani prevádzačov sme tu už nevideli," hovorí starostka Mária Sulejová a dodáva: "Ľudia sú kľudnejší a neboja sa prejsť po dedine aj v noci". Kvôli kamerovému systému dnes v obci svieti nočné osvetlenie takmer nepretržite. "Predtým sme si to nemohli dovoliť. Kvôli obmedzeným financiám sme verejné osvetlenie vypínali už okolo desiatej večer a zapínali až o tretej nadránom," tvrdí Sulejová. Teraz im na prevádzku osvetlenia prispieva štát.
O väčšej bezpečnosti hovoria aj v Priekope, kde žije 305 obyvateľov. "U nás prechádzali prevádzači spolu s nelegálnymi migrantmi často - odkedy máme kamery a osvetlenie ich už nevidno," povedal starosta Peter Sekerák. Bežne sa stávalo, že sa v obci ukryli aj utečenci, ktorí sa na naše územie dostali bez sprievodcu. "Ľudia im dali najesť a napiť a potom kontaktovali políciu," povedal Sekerák. Minulú zimu sa Priekopčania postarali aj o uzimenú matku s polročným dieťaťom, ktorá sa na Slovensko dostalo po niekoľkotýždňovej vyčerpávajúcej ceste z Ázie. Sekerák priznáva, že kým neboli v obci kamery, mali niekedy ľudia z utečencov strach. "Niet sa čomu čudovať. Niektorí utečenci predstavujú riziko. Potom, čo došlo pred tromi rokmi k tragédii v neďalekej Koromli, sa niektorí ľudia báli," poukázal starosta na prípad, v ktorom utečenec počas prevozu v aute zastrelil dvoch policajtov. V Orechovej namontovali tri kamery len pred dvomi mesiacmi. "Prevádzači s utečencami tadiaľ putovali pravidelne. Vždy sme museli volať políciu. Odkedy máme kamery je to lepšie," tvrdí Kočan.
Ministerstvo vnútra konkrétne výsledky využitia kamerových systémov v boji proti nelegálnej migrácii, prevádzačom, alebo pašerákom nechcelo komentovať. Podľa rezortu vnútra má kamerový monitorovací systém slúžiť predovšetkým k ochrane verejného poriadku. Informácie získané kamerovým systémom v prípade potreby využíva pri dokumentovaní priestupkov alebo trestnej činnosti aj polícia. "Akékoľvek ďalšie informácie o využívaní alebo umiestnení týchto monitorovacích technických prostriedkov predstavujú utajované skutočnosti," uzavrela Zuzana Kmeťová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.