kaviarňach, puboch a reštauráciách. Ich monitoring bol súčasťou projektu Na veku záleží, ktorý je zameraný na zamedzenie dostupnosti cigariet neplnoletým. "Medzi zákazníkmi sú aj mladí ľudia, pri odhade ich veku sa väčšinou nemýlim a cigarety im nepredám," tvrdí barman Juraj v reštaurácii Labužník v Michalovciach a dodáva: "Zopárkrát sa stalo, že som si vekom istý nebol a pýtal som si občiansky preukaz. Mám na to právo."
Maloletí a mladiství fajčiari sa k cigaretám nedostanú ani v stánku A. Urbanovej na pešej zóne. "Občas sa o to snažia aj 13-14-ročné deti, ich vek dokážem odhadnúť. Ak so mnou začnú polemizovať alebo si nie som istá vekom, pýtam si občiansky. Keď sa vyhovárajú, že ho zabudli doma, pošlem ich preč s tým, že im cigarety predám, keď ho prinesú. Pravdaže, už sa nevrátia," vysvetľuje. Trinásťročná školáčka Lucia zo Sečoviec si myslí, že nie každý obchodník je seriózny: "V triede fajčí dosť veľa spolužiakov a nemajú problém dostať sa k cigaretám. Majú jednoducho vytypované obchody, kde im ich predajú..."
Čašníčka Adriana, ktorá pracuje v bare No.17 v centre Michaloviec hovorí, že prípady, keď chcú cigarety kupovať neplnoletí, nie sú výnimkou: "Stretla som sa s tým, že o ich kúpu mali záujem tínedžerské partie - tým som predaj odmietla. Asi dvakrát som si nebola istá vekom, pýtala som občiansky a nemýlila som sa." Dodáva, že dostupnosti cigariet mladším ako 18 rokov sa celkom zabrániť nedá: "Vo väčšej partii sa vždy nájde aspoň jeden, na ktorého sa zákaz nevzťahuje a tomu cigarety predať musím. Ak z nich ponúkne aj mladších, nič s tým neurobím."
Aj ona priznáva, že fajčenie neplnoletých je problém, na riešení ktorého by sa mali podieľať nielen obchodníci, ale aj výrobcovia a distribútori cigariet, štátna správa, učitelia aj rodičia. V našich podmienkach sme písali o dodržiavaní zákona č.377/2004 v súvislosti so zákazom fajčenia na autobusových nástupištiach, na ktorý si posvietili kontrolóri z michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. "Výsledky potvrdili, že na zákon si ešte ľudia nezvykli a zákazy nedodržiavajú. Našich kontrolórov sprevádzala mestská polícia, porušenie zákona sa riešilo ako priestupok, väčšinou sa jednalo o mladšie ročníky," povedal pre KORZÁR preventista michalovského RÚVZ Pavol Herman.
Natália Babincová z agentúry OMNIPUBLIC hovorí, že dodržiavanie zákona č.377/2004 je ešte stále v plienkach. Dokazujú to výsledky projektu Na veku záleží: "Pripravila ho spoločnosť Phillip Morris v spolupráci so Zväzom obchodu a cestovného ruchu SR, dlhodobo tieto aktivity zastrešuje aj Slovenská obchodná inšpekcia. Patroly kontrolovali schopnosť personálu odhadnúť vek zákazníkov a preklepli takmer 170 bratislavských kaviarní, barov, pubov a reštaurácií - práve to sú miesta, kde by malo byť zamedzenie dostupnosti cigariet neplnoletým samozrejmosťou. Žiaľ, z 582 oslovených pracovníkov len 0,7 percente uhádlo správne vek 5 mladých ľudí na fotkách a viac ako 35 % neuhádlo vek ani jedného."
Text k foto hostia:
Fajčenie je v reštauráciách normálne, cigarety by však nemali byť dostupné neplnoletým...
Text k foto Adriana:
"Keď si nie som istá vekom, overím si ho podľa občianskeho preukazu," hovorí čašníčka Adriana.
Foto: LYVA
PROSÍM DAŤ DO RÁMCOV!!!
Cigarety verzus zákazy
§ 6
(1) Zakazuje sa predaj tabakových výrobkov
a) v predajniach potravín okrem predajní, ktoré majú na predaj tabakových výrobkov vyčlenený samostatný priestor alebo stojan, b) v predajniach s tovarom určeným pre deti, c) v bufetoch nachádzajúcich sa v predškolských zariadeniach a na detských ihriskách, v základných školách, v stredných školách a v školských zariadeniach, na vysokých školách, v študentských domovoch, d) v zdravotníckych zariadeniach a v zariadeniach sociálnych služieb, e) formou podomového predaja a zásielkového predaja, f) v spotrebiteľskom balení cigariet s obsahom menším ako desať kusov.
(2) Zakazuje sa predávať tabakové výrobky osobám mladším ako l8 rokov.
(3) Každý, kto predáva tabakové výrobky, je povinný odoprieť ich predaj osobe, ktorá je mladšia ako 18 rokov.
Cigarety a sankcie
§ 9
Kontrola
(1) Kontrolu dodržiavania zákona sú povinné vykonávať:
a) Slovenská obchodná inšpekcia, b) Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky, c) orgány na ochranu zdravia, d) obec,
e) prevádzkovatelia železničnej, autobusovej a ostatnej pravidelnej osobnej dopravy, f) orgány inšpekcie práce.
(3) Kontrolu dodržiavania tohto zákona na pracoviskách sú oprávnené vykonávať okrem zamestnávateľov orgány inšpekcie práce a orgány na ochranu zdravia
§ 10
Správne delikty
(1) Slovenská obchodná inšpekcia uloží pokutu od 10 000 Sk do 200 000 Sk fyzickej osobe-podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá pri maloobchodnej činnosti predáva tabakové výrobky neoznačené na spotrebiteľskom balení varovnými označeniami.
(2) Slovenská obchodná inšpekcia uloží pokutu od 10 000 Sk do 200 000 Sk fyzickej osobe-podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá nerešpektuje zákaz alebo obmedzenie predaja tabakových výrobkov.
(3) Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky uloží pokutu od 100 000 Sk do 10 000 000 Sk, ak sa konania podľa odsekov 1 a 2 dopustí výrobca, dovozca alebo distribútor tabakových výrobkov pri veľkoobchodnej činnosti smerujúcej k uvádzaniu týchto tabakových výrobkov do obehu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.