Požiar vypukol v jednom obydlí v piatok popoludní. Keďže boli navzájom poprepájané strechami, v momente sa rozšíril na ďalšie. Obyvatelia, väčšinou deti, len stihli vybehnúť, aby si zachránili holé životy. Celý majetok im za dvadsať minút zhorel rovno pred očami.
„Akurát sme sa chystali jesť. Pozrite sa, ešte tu zostal hrniec s cestovinou. Jeden z príbuzných si zrazu všimol, že horí strecha, začal kričať, rýchlo vybehol von a vyhnal aj všetky deti," spomína so slzami v očiach Irena Goroľová, ktorá žije spolu so siedmimi deťmi a rodinou jedného zo synov, ktorý má tiež šesť detí: „Ihneď sme volali hasičov. Kým prišli, my dospelí sme začali hasiť vedrami, ale bolo to márne. Keď hasiči prišli, už nebolo čo zachraňovať. Prišli sme o všetko." Dodáva, že v skupinke poprepájaných domov žili dve veľké rodiny Goroľovcov a Alojziovcov. „Hrôza, o strechu nad hlavou prišlo aj dvanásť sirôt. Rodičia im vlani zomreli na rakovinu, vychovávala ich sestra ich mamy. U nich sa to celé začalo," hovorí pani Goroľová.
Podľa slov zisťovateľa príčin požiarov Mariána Kováča z michalovského HaZZ prípad nahlásili v piatok o 14:53. „Po príchode bolo zistené, že horia strechy vzájomne poprepájaných provizórne konštrukčne riešených rodinných domov. Požiar sa rozšíril na strešnú a stropnú konštrukciu rodinného domu, ako aj následne po prehorení stropných konštrukcií na časť obytných priestorov. Keď sme prišli, už sa nedalo takmer nič robiť. Iróniou je, že niektorí Rómovia boli agresívni a začali napádať hasičov. Museli sme privolať policajnú hliadku."
Podľa Kováča škodu vyčíslili na 30-tisíc korún, hasiči však zachránili hodnoty za 100-tisíc. Príčinou požiaru bolo porušenie celistvosti komínového telesa rodinného domu s následným vznietením drevených častí konštrukcie strechy.
Kováč dodáva, že k podobnej udalosti došlo v Lesnom vlani: „Vtedy sa požiar nerozšíril. Už v tom čase sme ich upozorňovali na veľké riziko a odporúčali im, aby si dali do poriadku komíny. Práve pán, v ktorého dome požiar vypukol teraz, sa vtedy veľmi rozčuľoval, lebo som ich upozornil, že sa to môže zopakovať. Žiaľ, mal som pravdu." Kováč pripomína, že okrem jednotky michalovského HaZZ zasahoval aj Hasičský záchranný útvar Prvá hasičská, a. s. Strážske.
Irena Goroľová vysvetľuje, že aspoň jej dom sa napokon podarilo zachrániť: „Ešte dnes tu robíme poriadok. Hľadáme, či sa niečo nezachránilo vo vyhorených miestnostiach. Jediné šťastie, že sa to celé udialo cez deň a nikomu sa nič nestalo. Keby začalo horieť v noci, keď deti spia, asi by sme ich všetky nezachránili. Hrôza čo i len pomyslieť." Podľa nej pri požiari neprišli len o majetok, ale aj o jedlo. „Minulý týždeň sme dostali sociálne dávky a vtedy vždy nakupujeme zásoby. Teraz nám nezostalo nič, ani majetok, ani zásoby, ani strava, ani peniaze," vysvetľuje jej príbuzná Verona Goroľová, ktorá už včera bývala v dočasnom útočisku v strede obce:
„Starostka nám podala pomocnú ruku a presťahovala nás do neobývaného domu hneď vedľa úradu, ktorý patrí obci. Žiaľ, ide len o dočasné riešenie. Môžeme tu zostať len dva týždne." Podľa nej vyhorelci nemajú kam ísť: „Keď k takému niečomu dôjde, niektorí sa na čas uchýlia k príbuzným v iných dedinách. Nás však nikto nechce, lebo máme veľa detí."
Obecný úrad sa čiastočne postaral vyhorelcom aj o stravu. „Starostka zabezpečila maslo, chlieb a mlieko, sme za to vďační. Na druhej strane, čo sú to tri chleby pre 30 ľudí? Čo bude zajtra, napozajtra, o dva týždne? Asi skončíme ako bezdomovci," dodáva bezútešne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.