(ÚPSVaR), zamerané na dodržiavanie liečebného režimu nezamestnanými počas PN. Doteraz ich úrady práce nevykonávali, mechanizmus odštartovali opakované podozrenia na zneužívanie PN. Ako prvé na to v prvej polovici roka upozornili obecné samosprávy. Nezamestnaní sa totiž začali vyhýbať aktivačnej činnosti práve maródkami. Už prvé kontroly dokázali, že podozrenia boli oprávnené.
Podľa riaditeľa trebišovského ÚPSVaR Petra Bačkovského každý mesiac na zaevidujú 700 - 800 nezamestnaných, ktorí čerpajú PN alebo ošetrujú člena rodiny (OČR). "Je nereálne skontrolovať všetkých, preto sme sa zamerali iba na maródky, dlhšie ako 14 dní. Z 560 sme od začiatku septembra do 6. októbra v teréne preverili 525. Niektorých "chorých" sme našli na záhrade, pri umývaní okien či oprave aute a mnohých kontrolóri nenašli vôbec. Potom sa začali diať zaujímavé veci," vysvetľuje. Posudkový tím nechal každému chýbajúcemu "chorému" oznam o svojej návšteve s tým, že musí vysvetliť svoju neprítomnosť. Bačkovský hovorí, že dodnes na úrad neprišli desiatky ospravedlnení, obsah zvyšných tiež stojí za to:
"Niektoré sú priamo na ozname o kontrole (?), iné od obvodných lekárov. Z edného vyplýva, že pacient bol na vyšetrení na alergiu o 15.45, ďalšie, že v čase kontroly bol vybrať lieky pre manželku v lekárni. Časy lekárskych vyšetrení sa zázračne vždy zhodujú s časom kontroly." Riaditeľ dodáva, že hneď po prvých kontrolách sa objavil ďalší fenomén. Nezamestnaní zo dňa na deň vyzdraveli: "Pravdepodobne v obave pred možnými sankciami ukončili PN. Počas kontrolnej akcie ich bolo 98."
Ďalšie perličky vyplávali na povrch, keď revízny lekár preveroval, či je dĺžka PN adekvátna diagnóze: "Má právo požiadať ošetrujúceho lekára o nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie. Až v 115 prípadoch posúdil PN ako neúmerne dlhú." Jeden z pacientov maródoval od začiatku roka 2005 na cystitídu, iný na bolesti chrbta, ďalší od začiatku augusta na nádchu. Vrcholom je PN od roku 2002, ktorá trvá dodnes. Pacient sa lieči doma "na poruchy psychiky a správania, zapríčinené užívaním alkoholu."
Ďalšou kategóriou zneužívania PN sú "chorí", ktorí menia bydlisko. Riaditeľ dodáva, že "vďaka" nim sa kontrolný tím nechtiac zahral na detektívov a nabehal takmer 2-tisíc kilometrov. Podľa neho nie je vylúčené, že niektorí "chorí" počas PN načierno pracujú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí: "Kontroly preukázali zneužívanie systému a zbytočné mrhanie financiami úradu práce."
Bačkovský potvrdil, že úrad práce si posvieti na lekárov, ktorí sú podozriví, že účelovo vydávajú potvrdenie o PN alebo o návšteve: "Niektorí pacienti si ich návštevu "naplánujú" na čas hlásenia sa na úrade." Úrad preveruje aj to, že pri viacerých pacientoch sa opakujú tie isté mená lekárov: "Ich zoznam vám zatiaľ nedám, ale môžem povedať, že preverujeme opodstatnenosť vydávania alebo dĺžky PN u 16 lekárov z oblasti Medzibodrožia a u 25 v Trebišove a okolí."
Ako sa na to prišlo?
Na zneužívanie PN koncom júla 2005 cez KORZÁR upozornil starosta Pavloviec nad Uhom Ján Kočan, ktorý prišiel na to, že mimo Slovenska vycestovalo okolo tisíc tunajších Rómov. Kočan už vtedy upozornil, že podobný know-how sa dá "použiť" všade. Stačí si vybaviť potvrdenie o PN, čím odpadne povinnosť hlásiť sa každý týždeň na úrade práce. Ak dĺžka PN presiahne 30 dní, "chorý" dostane nielen sociálnu dávku, ale aj 1 500 korún ako nemocenské.
Kočan dal podnet, lebo to považoval za nemorálne voči Rómom, ktorí sa svoju ekonomickú situáciu snažia zlepšiť legálnym spôsobom v rámci aktivačných prác. Keď pracujú pre obec, dostanú 1 500 korún, keď špekulujú, idú do zahraničia a tam zarábajú, tiež dostanú rovnakú sumu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.