začlenených do Tokajskej vinohradníckej oblasti. Vďaka financiám z eurofondov, zo Sektorového operačného programu Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka pribudne na tokajských honoch nad Viničkami 44 hektárov nových viníc a najmodernejšia spracovateľňa hrozna a výrobňa vína vo východnej Európe. V rámci prvého projektu sa o financie uchádzala Vinohradnícka spoločnosť Viničky, s. r. o., v rámci druhého Tokajská spoločnosť Viničky, s. r. o. Obe spoločnosti spája meno jedného z konateľov - zemplínskeho podnikateľa Štefana Duča.
„Splnil sa mi sen, hoci to trvalo dlhšie, ako som očakával. Takmer 40 hektárov pozemkov s vinicami som kúpil ešte ako fyzická osoba v roku 2000 od obce Viničky, ktorá ich prenajímala, ale prenajímateľ sa o ne nestaral a chátrali. Bolo to v čase veľkých sporov o uznanie slovenskej časti Tokaja, neexistovala istota, že tieto hony budú uznané. Malú časť výmery som si dlhodobo prenajal od jedného z pestovateľov," spomína Štefan Duč. Obe firmy založil v roku 2001, prvá je zameraná na pestovanie hrozna, druhá na jeho spracovanie a výrobu vína. Napriek tomu, že o financie z eurofondov sa neúspešne snažil už pár rokov, rozhodol sa v rokoch 2001 - 2003 investovať do asanácie starých vinohradov a čistenia honov: „Dodnes je to už asi 15 - 16 miliónov korún." Súbežne začal dovážať vtedy jediné uznané tokajské víno z Maďarska a v roku 2004 v Malej Bare vybudoval menšiu prevádzku na fľašovanie vína.
Sen o vybudovaní malého tokajského impéria, kde sa bude hrozno pestovať a na jednom mieste hneď aj spracúvať, sa stal realitou tento rok. „Po ukončení sporu o uznanie značky už vlani bolo isté, že hony nad Viničkami sú súčasťou uznaného Tokaja. Tento rok uspel projekt v hodnote 56 miliónov korún, zameraný na založenie 44 hektárov nových vinohradov a nákup modernej techniky. Rovnako prešiel aj druhý v hodnote 108 miliónov korún, vďaka ktorému vyrastie hneď nad novými vinicami spracovateľňa hrozna a výrobňa vína," hovorí Duč.
Už v týchto dňoch je u dodávateľa, firmy Fructop, s. r. o., Ostratice, 250-tisíc podpníkov a 300-tisíc očiek špeciálne vyšľachtenej odrody tokajského hrozna z Maďarska: „Obsahujú francúzske antivírové gény, ktoré zaisťujú vyššiu odolnosť voči chorobám a plesniam. Na jar budú pripravené na výsadbu, ktorá je naplánovaná na začiatok apríla." Podľa Duča sa v roku 2006 vysadí prvých 22 hektárov, celý proces sa zopakuje v roku 2007. Časť financií poputuje na nákup modernej techniky na obrábanie vinohradov, dodáva ju firma Polynova, s. r. o., Šamorín. „Teraz pripravujeme pôdu, ktorú hnojíme do hĺbky metra maštaľným hnojom," vysvetľuje Duč.
Súbežne začína aj výstavba výrobne vína, ktorá bude hneď nad vinicami. „Tento týždeň odovzdávame stavenisko, projekt za 108 miliónov korún ráta s vybudovaním výrobne Mathias Manufaktúra Viničky." Podľa Duča tu nájde v prvej fáze prácu asi 20 ľudí, zvyšní budú mať šancu v čase kampane. „Prvá je naplánovaná na rok 2007, kedy bude výrobňa dokončená. Kým nezačnú rodiť naše vinohrady, budeme hrozno vykupovať od tunajších pestovateľov a už teraz môžem povedať, že za vyššie ceny, ako dostávajú teraz."
Výrobňa je naprojektovaná na skladovaciu kapacitu 570-tisíc litrov vína. Firma v rámci jednej sezóny plánuje spracovať 5 - 7-tisíc metrických centov hrozna a vyrobiť asi 8-tisíc litrov odrodového tokajského vína: „To najkvalitnejšie, z ktorého sa vyrábajú 3 - 6-putňové výbery, bude stáť 5 a viac rokov v tokajských pivniciach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.