desaťročnice svojho pobytu v obci Slávkovce. Ponuku vrátiť sa dostali po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyli na základe uznesenia slovenskej vlády tí, ktorí mali korene na Slovensku. Podľa slov starostky obce Márie Brejdovej v roku 1995 do obce prišiel autobus s deviatimi rodinami, spolu 39 ľudí, vrátane detí a dôchodcov.
"Ako všetky obce, aj nás vtedy Migračný úrad oslovil s tým, či nemáme vhodné priestory, kde by sme mohli vysídlencov ubytovať. Štát zároveň ponúkal prefinancovanie dostavby alebo rekonštrukcie priestorov. Keďže sme v tom čase mali nedostavanú bytovku, ktorú sme odkúpili od bývalého roľníckeho družstva, rozhodli sme sa, že týchto ľudí prijmeme," spomína starostka. Pracovník Migračného úradu Miron Palaščák, ktorý koordinuje umiestňovanie vysídlencov a azylantov na celom území východu republiky doplnil, že "Slávkovce sú svetlým príkladom, kde sa Ukrajinci bez väčších problémov začlenili do komunity." Dodal, že v rámci regiónu Zemplína ukrajinskí vysídlenci žijú aj v Snine, Humennom a Veľkých Kapušanoch, kam sa v tom čase presťahovalo až 21 rodín.
"Bolo to ťažké rozhodnutie, cesta do neznáma, ale lákal návrat do rodnej vlasti, ktorú som poznala len z občasných návštev," spomína Táňa Daniľuková, ktorá do Slávkoviec prišla so svojou matkou, manželom a dvoma dievčatami, ktoré vtedy mali len dva a päť rokov: "Na Ukrajine som učila na základnej škole. Prišla som sem so snom, že aj tu budem učiť, ale také jednoduché to nebolo. Chceli sme pracovať, preto som brala, čo sa dalo. Istý čas som robila aj barmanku a súbežne študovala. Uplynulo desať rokov, dievčatá vyrástli, už sa chystajú na stredné školy a ja učím na ZŠ v Budkovciach." Táňa presťahovanie na Slovensko neľutuje, de facto prišla so svojimi najbližšími: "Horšie je na tom manžel, ten na Ukrajine musel opustiť celú rodinu. Ale zvykol si."
Starostka Mária Brejdová potvrdila, že ukrajinská komunita sa v obci adaptovala veľmi rýchlo: "Slávkovčania boli zvedaví, ani oni ani Ukrajinci nevedeli, čo to prinesie. Dnes môžem povedať, že som nikdy neoľutovala, že sem prišli a takisto Slávkovčania. Ukrajinci boli úžasní tým, že chceli pracovať. Brali čo sa dalo - hoci ich veľa bolo vysokoškolsky vzdelaných, nevyberali si." Počas desiatich rokov sa niektorí mladí ľudia už poženili, priviedli na svet deti. "Najmladšia je malá Sofia, ktorá má teraz len dva týždne. Narodila sa synovi rodiny Bobkovcov," vysvetlila Brejdová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.