súčasnosti žije asi 8-tisíc obyvateľov. Podľa prednostu tunajšieho mestského úradu Vlastimila Ondrejku vízia budovania nesúvisí len s uspokojovaním dopytu po bytoch zo strany Sečovčanov: „Snažíme sa byť predvídaví. Mesto má ideálnu polohu na hlavnom ťahu medzi Košicami a Michalovcami a zaujímajú sa oň investori."
Priznal, že riešenie bytovej otázky v Sečovciach dlhšiu dobu stagnovalo. „Myšlienka sídliska, ktoré malo kedysi pracovný názov Dargov II, pochádza už z roku 1994, kedy bola vypracovaná aj kompletná projektová dokumentácia. V roku 1995 sa uskutočnilo výberové konanie, ktoré vyhrala trebišovská firma INICO. V tom čase sme mali záujem postaviť bytové domy s nadštandardnými bytmi, ale celá aktivita zlyhala na nedostatočnom záujme zo strany žiadateľov," vysvetlil Ondrejka. Mesto napriek tomu pod plánovaným sídliskom vybudovalo komplexnú infraštruktúru s tým, že samotné bytovky na zelenej lúke budú rásť postupne.
Ľady sa začali lámať v roku 2002, kedy sa rozhodlo o výstavbe prvej s tým, že v nej budú nájomné byty - v tom čase sa štát začal masívne podporovať práve tento spôsob výstavby bytov. „Odovzdali sme ju v roku 2003. Náklady sme prekryli trojfinancovaním - formou výhodného úveru zo ŠFRB, druhá časť je nenávratná dotácia štátu a zvyšok spoluúčasť mesta, čo boli vtedy 3 milióny korún," doplnil prednosta. Hneď na ďalší rok začala vedľa prvej rásť ďalšia, kde už bola spoluúčasť mesta nižšia - dva milióny. Mesto ju odovzdalo koncom júla 2005. Obe sú plne obsadené, mesto už začalo stavať tretiu. „Všetky sú rovnako veľké. V každej je 20 dvoj a trojizbových bytov s obytnou plochou 68 - 77 m2 a veľkou loggiou. Nájomníci oceňujú najmä to, že každý byt má vlastný kotol. Rovnakým spôsobom budú riešené aj ostatné, spolu je ich naprojektovaných deväť, čo spolu predstavuje 180 nových bytov v Sečovciach," povedal V. Ondrejka. Na 99 percent žijú v bytoch mladí ľudia a len asi desatina obyvateľov nepochádza zo Sečoviec. Podľa prednostu ide o výnimky, keď bolo potrebné nájsť bývanie pre lekárov, učiteľov a pod.
Tretiu bytovku chce mesto dokončiť do leta budúceho roku a na jej budovanie musí prispieť už len čiastkou 300-tisíc korún: „Bytovky nijakým spôsobom nezaťažia rozpočet mesta, využívame aj iné zdroje." Výstavba zvyšných šiestich bude podľa Ondrejku súvisieť s dopytom, možnosťami a podmienkami ŠFRB. „O mesto sa zaujímajú investori a keď s nami rokujú, môžeme im deklarovať, že byty pre ich zamestnancov sú k dispozícii, resp., že ich dokážeme v krátkom čase vybudovať. Možné je aj to, že investor si bytovku v tejto lokalite postaví sám, inžinierske siete tam sú," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.