toto považuje riaditeľka domova dôchodcov vo Veľkých Kapušanoch Katarína Ószová za hlavné prínosy transformácie na neziskovú organizáciu. K premene na túto právnu formu došlo v čase, keď sa jeho zriaďovateľom malo stať mesto Veľké Kapušany.
„Transformáciu na Domov, n. o., schválili aj mestskí poslanci a už po krátkom čase sa ukázalo, že tento smer bol správny," myslí si riaditeľka, ktorá v domove pracuje už päť rokov. Podľa jej slov to pomohlo aj pri zlepšovaní a rozširovaní spektra služieb 32 obyvateľom domova. „Máme aj štandardné služby, 24 hodín je k dispozícii zdravotnícky personál, lekár, sociálni pracovníci či terapeuti, na rozdiel od iných tu seniori majú aj rehabilitáciu a regeneráciu. Nechýba perličkový kúpeľ, masáže, hydroterapia, aromaterapia a podobne. Všetko sme zakúpili v réžii Domov, n. o., najmä pre klientov, ale služby môžu využívať aj ľudia zvonku," vysvetlila.
Náznaky, že veľkokapušiansky domov je trochu iný ako ostatné, dokazuje exkurzia po zariadení. Spoločenská miestnosť je plná starších ľudí - v rohu prenosné krosná, na stole porozkladané kúsky látok aj hotových tkaných výrobkov... "Práve v oživovaní starých remesiel sme pred rokmi videli možnosť seniorov zmysluplne využiť voľný čas a byť užitočnými. Prinieslo to aj zdravotný efekt. Urobili sme si malú štatistiku spotreby liekov a s úžasom sme zistili, že ich potreba vďaka tomu výrazne poklesla," povedala riaditeľka.
Nosným starým remeslom sa tu stalo tkanie „Hybnou pákou oživovania remesla je 5 - 6 žien, niektoré majú 85, 86 ba aj 90 rokov. Občas akoby súťažili, kým ostatní klienti pomáhajú pri prípravách. Muži sa realizujú v stolárskej dielni, kde vyrábajú hračky, nedávno im pribudol stroj na výrobu povrazov, pomocou ktorého dokážu vyrábať aj švihadlá," vysvetlila sociálna pracovníčka domova Valéria Rapácsová.
Tunajšie tkáčky nechýbajú na jarmokoch či trhoch v Medzibodroží a Použí a stali sa aj pravidelnými účastníčkami dní remesiel na východe republiky. „Starému remeslu priúčajú deti či učiteľov v školách a letných táboroch, aj každého, kto sa to chce naučiť," dodala. Zaujímavosťou je, že práve veľkokapušianske tkáčky sú výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, že starší ľudia sa boja cestovať: „Práve naopak, osemdesiatročné dámy sa tešia na každú cestu a vôbec nie je dôležité, že je to stovky kilometrov ďaleko."
Podľa K. Ószovej má domov k dispozícii desať prenosných krosien, ktoré majú tkáčky na izbách alebo v spoločenskej miestnosti. Svoje aktivity rozširuje aj vďaka grantom. Domov pripravuje rekonštrukciu časti priestorov na tkáčsku dielňu. „V prvej polovici budúceho roka tu chceme v spolupráci s úradom práce zriadiť chránené dielne pre imobilných ľudí z regiónu," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.