minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník. Okrem neho sem zavítala aj splnomocnenkyňa vlády Klára Orgovánová a štátna tajomníčka ministerstva kultúry Agnes Biró. Ako nám minister prezradil ešte pre začiatkom sobotňajšieho galavečera , v živote na výhradne rómskom festivale nebol, hoci k folklóru ďaleko nemá, je totiž bývalým tanečníkom súboru Ekonóm. Na to, čo ho čakalo na slávnostne vyzdobenom pódiu a najmä vo finále festivalu, evidentne nebol pripravený. To, že pri záverečnom standing ovations tlieskal odušu s ostatnými, videlo celé publikum, slzy v jeho očiach však len málo ľudí, keď sa ocitol na pódiu v spoločnosti šéfky Ternipenu Jarmily Kotlárovej a moderátorov večera - Maroša Kramára a Zuzky Kotlárovej.
"Festival, na ktorom by vystupovali len Rómovia, som ešte nevidel, preto som sem plánoval prísť ešte vlani, ale nevyšlo to. Tento rok som si to už nenechal ujsť, pobyt v Snine som vymenil za bicyklovanie s premiérom Mikulášom Dzurindom. Rómsky folklór mám rád, doma mám mnoho CD s rómskou hudbou, ktorú rád počúvam," povedal nám ešte pred začiatkom galavečera. Ten bol tento rok pripravený v duchu pravlasti, odkiaľ Rómovia pochádzajú - Indie, čomu odpovedala aj výzdoba pódia. To čakalo na vystúpenia 450 účinkujúcich, ktorých organizátori dotiahli do Sniny doslovne z celého Slovenska.
Po "indickom" úvode publikum postavila na nohy rómska hymna v podaní Jarmily Kotlárovej, ktorá je nielen šéfkou združenia, čo festivaly pripravuje, ale aj skvelou speváčkou. Z jej Gelem, gelem( Ideme, ideme) behali zimomriavky po chrbte rovnako Rómom ako Nerómom. Po nej sa už na pódiu striedalo to najlepšie z rómskeho folklóru, čo prípravný výbor festivalu našiel po dedinách a osadách Slovenska. Z hudobno - spevácko- tanečného pásma súboru Trival z Košíc sa diváci dozvedeli ako vznikla rómska vlajka. Modrá na nej znamená nebo, zelená trávu a červené koleso symbolizuje oheň a zároveň putovný život. Veľkého potlesku sa dočkali aj vystúpenia súborov z Prakoviec a Keceroviec, ktoré do Sniny zavítali so zmesou piesní a tancov. Publikum tajilo dych pri rómskej svadbe v podaní súboru Detva z Detvy, svoje s nimi urobil aj spevák Ľubo Virág, cimbalovka zo Žitného ostrova, súbory z Dobšinej, Poltára a mnohí ďalší.
Pódium na finále zaplnil stočlenný zbor spevákov a tanečníkov, ktorí po rómskej hymne spustili na divákov príval rómskych piesní a čardášov, ktoré ich zákonite zdvihli zo stoličiek a odmenili neutíchajúcimi standing ovations. Hlavná speváčka Jarmila Kotlárová na roztancované a rozospievané pódium pozvala aj ministra Kaníka, ktorý mal údajne už v tej chvíli slzy v očiach a svoje pocity, plné superlatívov, tlmočil aj publiku, za čo zožal aplauz. Neušiel ani Maryši z Detvy, ktorá ho vo finále poriadne vyzvŕtala - podľa viacerých to vraj nemala ľahké, pán minister je totiž skvelý tanečník. Milým prekvapením bol aj dar od staršej Rómky z Myjavy, ktorá mu podarovala nádhernú šatku. Po skončení galavečera nasledovala recepcia, na ktorej sa podávali typické rómske jedlá. Súčasťou festivalu boli aj prednášky, vystúpenia na námestí a vernisáže výstav Svet Rómov a Anjeli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.