zvedavosti doraziť na miesto nešťastia, aj keď sú od neho vzdialení niekoľko kilometrov. Podľa záchranárov sa stáva bežnou realitou, že ľudia s obľubou prichádzajú na miesto tragédie, len aby na vlastné oči videli čo sa stalo. S napätím sledujú ako záchranári vyťahujú zničené a mŕtve telá zo zdemolovaných vrakov či horiacich domov. Podľa záchranárov a psychológov ide síce o bežnú ľudskú zvedavosť no na druhej starne im to sťažuje záchranu postihnutých a ohrozených ľudí. Zvedavci totiž bránia prístupu záchranárskej techniky, premávke na cestách a častokrát sa v blízkosti tragédie vystavujú nebezpečenstvu aj sami.
Pri nedávnej tragickej nehode, pri ktorej zahynuli dvaja mladí chlapci keď v plnej rýchlosti vleteli pod kombajn sa zišlo približne sto ľudí. Zdravotníci a polícia museli počas zásahu viackrát vyzvať občanov ,aby odstúpili od miesta nešťastia a mohli vykonať záchranné práce. Mnohí sprístupnili cestu záchranárom až po striktnejších upozorneniach. Podľa polície, hasičov a zdravotníkov je to len jeden z mnohých prípadov, keď im komplikujú prácu a záchranu ľudského života.
Vyšetrovateľ príčin požiarov z Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach Marián Kováč pripúšťa, že práve zvedavci neraz komplikujú ich výjazdy k nehodám a požiarom. "Chápem, že ľudia sú zvedaví a chcú vedieť, čo sa deje v ich okolí, ale nám to komplikuje prácu. Tieto problémy sa naplno ukázali pri požiaroch obytných domov na Bieloruskej a Švermovej ulici, keď sme museli evakuovať desiatky obyvateľov. Mnohí zvedavci sa tlačili na miesto zásahu a zavadzali pri hasení a manipulácii s technikou," vysvetlil. Podľa hasičov na usmernenie zvedavcov počas výjazdu nemajú čas. "Počas záchrany ľudských životov nemáme čas koordinovať ešte zvedavých ľudí. To by mala zabezpečiť polícia. Častokrát to tak nie je," dodal.
Pracovníkom rýchlej zdravotníckej služby najviac prekáža, že ľudia berú záchranu ľudského života, ako divadlo, ktoré sa ich netýka. "Namiesto toho, aby pomohli, len postávajú a čakajú čo sa bude diať. A v tom je problém. Až v 90 percentách nehôd, ku ktorým vyrážame, neposkytnú zraneným prvú pomoc," konštatuje primár rýchlej zdravotníckej služby michalovskej nemocnice Miloš Matto.
Najviac práce s nedisciplinovanými zvedavcami má polícia. Mnohí ľudia, ktorí obliehajú miesta tragédie, reagujú na výzvy mužov zákona až po viacerých a opakovaných upozorneniach. "Na cestách komplikujú premávku, zastavujú pri nehode a hrozí, že spôsobia ďalšiu. Práve kvôli nedisciplinovaným okoloidúcim posielame ešte jednu hliadku, ktorá koordinuje premávku," uviedol riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Humennom Miroslav Stupák.
Podľa psychologičky Márii Hargašovej ľudská zvedavosť pri nehodách a tragédiách figuruje od nepamäti. Záujem ľudí nedáva do súvisu s častejšie vysielanou brutalitou v televízii, alebo v časopisoch. "Ľudia boli vždy zvedaví. Nedá sa povedať, že v tejto dobe sú viac krvilačnejší. Je to individuálne, niekto pri nehode otočí hlavu a iný si zas pozrie všetko," skonštatovala.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.