Práve túto liturgiu totiž na naše územie priniesli Sv. Cyril a Metod. Púť sa koná každoročne pri príležitosti ich sviatku v sečovskom chráme, hlavným celebrantom liturgie býva vladyka Milan Chautur. Slávnostnej liturgii v predvečer sviatku predchádzala aj slávnostná utiereň, po ktorej vladyka v rámci tzv. Dialógov diskutoval s veriacimi o viere a rehoľnom živote - ústrednou témou sečovskej celoexarchátnej púte je totiž práve rehoľníctvo.
Podľa slov vladyku je jednou zo štyroch pútí, ktoré sa v priebehu roka konajú okrem Sečoviec v Klokočove, Košiciach a Michalovciach. Klokočovská je zameraná na mládež, michalovská na kňazstvo a košická na rodinu. „Keď v roku 1997 vznikol Košický exarchát a mal som vybrať jeho patrónov, nerozmýšľal som ani chvíľu. Sv. Cyril a Metod totiž priniesli Slovanom Boha, Sväté písmo a vieru, ale ani jeden zo stredoeurópskych exarchátov si ich nevybral za patrónov. Následne sme museli vybrať chrám, v ktorom by sa slávil ich sviatok. Sečovský je zasvätený našim patrónom a je dostatočne veľký na podobnú udalosť. Naviac, je najideálnejším miestom aj kvôli centrálnemu postaveniu v rámci exarchátu, lebo všetci veriaci majú doň približne rovnako ďaleko," uviedol vladyka.
Súvislosti ústredného motívu púte (rehole) a Sv. Cyrila a Metoda nie sú náhodné, obaja totiž pred príchodom na Veľkú Moravu prešli aj rehoľným spôsobom života. Ako počas Dialógov poznamenal vladyka, „rehoľné sľuby čistoty, poslušnosti a chudoby sú protiliekom na choroby dnešnej spoločnosti." Podľa jeho názoru je dnes dostatok rehoľníkov len výsledkom milostí, ktoré nám v minulosti vyprosili svätci a mučeníci: „Pýtam sa však z akých milostí budú čerpať naši nasledovníci?" Vladyka v kázni vyzdvihol morálne hodnoty vierozvestov. „Dobro, viera a spravodlivosť, za ktoré trpeli, mali a majú zmysel aj dnes. Keď nemohli pomáhať Slovanom, roztrúseným v Macedónii, radostne prijali výzvu veľkomoravského kniežaťa Rastislava a prišli ako misionári do krajiny, žijúcej v pohanstve a priniesli sem vieru," pripomenul stovkám veriacich.
Chautur poukázal aj na rodinné zázemie solúnskych bratov - ich rodičia boli vo svojej dobe významnými verejnými činiteľmi, napriek tomu svoje deti vychovali v silnom kresťanskom duchu. V tom je podľa vladyku odkaz oboch svätcov aktuálny práve dnes, keď v rodinách dochádza k rozpadu tradičných hodnôt a celá spoločnosť žije materializmom a individualizmom. Počas kázne sa postavil proti homosexuálnym manželstvám, potratom či eutanázii, ktorá je už v niektorých európskych krajinách povolená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.