hraničné oddelenia, ktoré strážia slovensko-ukrajinskú hranicu. Rôzne súčasti oblečenia, vyrobené zo špeciálnych materiálov s možnosťou vrstvenia podľa aktuálnych poveternostných podmienok majú za účel zvýšiť komfort policajtov, chrániacich budúcu hranicu. „Dobré pracovné podmienky tu nie sú formalitou, ale elementárnym kritériom, ktoré vyžaduje Európska komisia v súvislosti s budovaním budúcej schengenskej hranice," uviedol minister vnútra Vladimír Palko, ktorý spomínané vybavenie prišiel na Odbor hraničnej kontroly do Sobraniec odovzdať osobne.
Ako dodal, výzbroj a technika zhltnú len asi 2,5 percenta objemu zo schengenského prechodného fondu, z ktorého je pre Slovensko určených asi 50 miliónov eur. „Tendre na toto vybavenie sú už ukončené, všetko sa postupne dostane na hranicu. Väčšou položkou bude dobudovanie novej budovy Odboru hraničnej kontroly (OHK) v Sobranciach a rekonštrukcie, resp. budovanie nových oddelení hraničnej kontroly pozdĺž hranice. Na tento účel pôjde asi 20 percent financií, teda asi 400 miliónov korún. Tieto práce musia byť ukončené do konca leta 2006," povedal pre KORZÁR.
Podľa jeho názoru budovanie budúceho Schengenu v slovenských podmienkach prebieha podľa harmonogramu, dead line čerpania balíka z prechodného fondu sa však presunul z konca roku 2006 do konca roku 2007: „Už v októbri budúceho roka sem prídu zástupcovia Európskej komisie a skontrolujú na tvári miesta, či Slovensko spĺňa všetky prísne kritériá na vstup do schengenského priestoru."
Súčasťou osobnej výzbroje pohraničníkov bude 600 kusov špeciálnych ruksakov, 4-tisíc párov termoponožiek, 8-tisíc kusov rôznych odevných súčastí s možnosťou vrstvenia a rôznych kombinácií, tisíc párov obuvi do extrémneho počasia, 4-tisíc pracovných rovnošiat a 11-tisíc kusov termobielizne. „Tunajší policajti konečne dostali adekvátne vybavenie, aké majú ich kolegovia v Európskej únii. Jedna sada výbavy stojí síce asi 40-tisíc korún, ale je to potrebné," povedal Palko počas krátkeho exkurzu pomedzi odevné zvršky, medzi ktorými nechýbal ani špeciálny impregnačný sprej.
Okrem oblečenia včera strážcom hranice symbolicky odovzdal aj kľúče od 64 automobilov, ktoré posilnia vozový park ochrany slovensko-ukrajinskej hranice. „Ide o terénne ladrovery, felície, fábie a Fiaty Duccato - 28 áut zostáva priamo na OHK v Sobranciach, zvyšnými bude disponovať Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii," vysvetlil minister vnútra. Pripomenul, že financie na autá nepochádzajú zo schengenského prechodného fondu, ale ešte z fondu Phare. Slovensko z neho na posilnenie hranice získalo takmer 1,5 milióna eur( takmer 60 miliónov korún). Podľa Palka sa hranica priebežne posilňuje aj personálne, v súčasnosti je tu plánovaných 544 tabuľkových miest, z ktorých je obsadených 528. „Od môjho nástupu sa počet policajtov na hranici zvýšil o 242, čo predstavuje takmer dvojnásobok pôvodného stavu," pochválil sa s tým, že ďalšie posilnenie rezort vnútra plánuje od 1. januára 2006: „Pôjde o ďalších 56 policajtov."
Riaditeľ OHK Sobrance Ján Laškody súčasný stav vybavenia oddelení hraničnej kontroly na slovensko-ukrajinskej hranici po technickej aj personálnej stránke považuje za dobrý. „Pokiaľ ide o techniku, chýba už len dovybavenie snežnými skútrami. Okrem tých, ktoré máme, potrebujeme ďalších desať. Očakávame aj zvýšenie počtu monitorovacích vozidiel, slúžiacich na ochranu vonkajšej hranice, zatiaľ disponujeme dvoma. Ocenili sme to, že sme získali 186 ďalekohľadov, digitálne fotoaparáty a inú potrebnú techniku," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.