nezamestnaných v okrese ku koncu mája už klesol pod trinásť percent," povedal riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom Ján Fink.
Zatiaľ, čo v roku 1999 mal tento región viac ako 26-percentnú mieru nezamestnanosti, ku koncu tohtoročného apríla to bolo len 13,23, čo zodpovedá 4690 evidovaným osobám. Naposledy bolo v Humenskom okrese takýto počet ľudí bez práce v roku 1996.
Nezamestnanosť sa v Humennom ako v jedinom okrese v Zemplíne tak priblížila k celoslovenskému priemeru, čo je menej ako dvanásť percent. Všetky okolité okresy sú na tom horšie. V Snine predstavuje evidovaná miera nezamestnanosti ku koncu apríla 16,28 percent, vo Vranove nad Topľou 18,50 a v Medzilaborciach 19. Zamestnanie nemôže nájsť najviac ľudí v dolnom Zemplíne, v okrese Michalovce 19,35, Sobrance 22, 62 a Trebišove viac ako 25 percent.
Pozitívny vývoj pracovného trhu v okrese Humenné súvisí najmä s príchodom zahraničných investorov do regiónu, ktorí pôsobia v priemyselnej zóne Chemes a začínajú sa sťahovať do novovytvoreného priemyselného parku Gutmanovo. "V tomto parku zatiaľ prevádzkuje výrobu iba firma MULLER TEXTILES SLOVAKIA, ktorá v priebehu piatich mesiacov tohto roka prijímala nových zamestnancov a je predpoklad, že tomu tak bude i v ďalšom období," uviedol Fink. Na spustenie výroby sa pripravuje aj producent pančuchového a zdravotníckeho tovaru, spoločnosť TYTEX. "Aj táto firma už prijímala nových zamestnancov a máme informácie, že bude prijímať ďalších," poznamenal. Primátora Vladimíra Kostilníka teší najmä príchod investora do opusteného objektu bývalej Chirany, kde začal vyrábať taliansky OLDRATI. "Dnes má 180 zamestnancov a do konca roka garantuje prijať ďalších 70," upresnil.
Fink však upozorňuje, že nezamestnanosť v Humennom poklesla najmä za prvé tohtoročné štyri mesiace, čo spôsobilo viacero faktorov. Medzi nimi uvádza sezónne zamestnania v poľnohospodárstve a stavebníctve, legalizáciu nelegálnej práce cez akciu Vietor a vyradenie uchádzačov o zamestnanie pre nespoluprácu s úradom práce.
Kostilník zároveň otvorene hovorí o obrovskom vysťahovalectve mladých ľudí z regiónu. "Z Humenného odchádza jeho budúcnosť a to nás mrzí. Túto príčinu považujem za prvoradú," povedal. Fink rovnako spomína "mobilitu mladšej vekovej kategórie za prácou v rámci Slovenska aj krajín únie". Za posledných šesť rokov sa totiž rozhodlo z Humenného odísť takmer štyritisíc ľudí, čo v porovnaní s počtom, ktorí sa sem prisťahoval, predstavuje stratu až 1500 ľudí.
Kostilník tvrdí, že záujem investorov o Humenné pretrváva. "Žiadajú ďaleko väčšie plochy, ako mesto v súčasnosti môže ponúknuť v Gutmanove," uviedol. Podľa neho ma preto samospráva zvažuje dve možnosti buď rozšíri existujúci priemyselný park smerom na Brekov alebo začne stavať nový v lokalite Suchá Hora. Súčasne priznáva, že mesto pri rokovaní s potenciálnymi investorom neotvára otázku výšky platov, pretože "to je čisto strategickou záležitosťou jeho podnikateľského zámeru".
Fink prepokladá, že nezamestnanosť bude v Humennom ďalej klesať, aj keď nie takým tempom, ako doteraz. Podľa neho tomu napomôže zmena legislatívy, ktorá presunula prílev absolventov škôl do evidencie úradu až na september ale aj vznik nových pracovných miest v ďalších prevádzkach priemyselného parku i nových obchodných domoch Tesco a Kaufland.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.