s 500 agropodnikateľmi o najpálčivejších problémoch v oblasti pôdohospodárstva a potravinárstva. Zo strany ministerstva išlo o jedno zo série stretnutí po celom Slovensku, na ktorom bilancovali predchádzajúci rok a diskutovali nielen o najaktuálnejších problémoch, ale aj novinkách, ktoré Simonov rezort pripravuje. Miestni poľnohospodári sa zaujímali najmä o vyplatenie škôd, ktoré im spôsobili ešte minuloročné povodne.
Minister Simon konštatoval, že v jeho rezorte prebehli najväčšie reformy za posledných 40 rokov: "hoci sa o nich nehovorí ako v iných rezortoch." Minister tvrdí, že narástol počet žiadateľov o priame platby na podporu poľnohospodárstva. Kým pred dvomi rokmi žiadalo platby vyše 4-tisíc poľnohospodárov, v tomto roku ich počet stúpol na viac ako trojnásobok. Simon považuje podporu poľnohospodárov na východnom Slovensku za dôležitejšiu ako budovanie priemyselných parkov. Podľa neho je v súčasnosti aj viac ziskových poľnohospodárskych podnikov. Z celkového počtu ich kladne hospodári 83 percent. Zároveň tvrdí, že poľnohospodári by okrem priamych platieb a podpory z operačného programu a štrukturálnych fondov, mali svoje podnikateľské aktivity častejšie riešiť aj s komerčnými bankami. Tie sa už neboja výhodnými úvermi podporovať poľnosektor podobne ako pred pár rokmi.
Novinkou je podľa šéfa pôdohospodárstva novospracovaná metodika poľnohospodárskej praxe, ktorú sa jeho rezort snaží zaviesť tento rok. "Je to akýsi šlabikár pre poľnohospodárov, ktorý by mali dodržiavať pri podnikaní. Je to dôležité, pretože poľnohospodári produkujú svoj tovar na trh a do potravinárskeho reťazca. Keď chceme robiť kvalitné a bezpečné potraviny, musíme mať kontrolu na každom kroku. Poľnohospodárska prax má za cieľ poľnohospodárom a farmárom ukázať smer, akým spôsobom to majú vykonať. Tieto kroky bude kontrolovať pôdohospodárska platobná agentúra," vysvetlil.
Poľnohospodári v Zemplíne sa najviac sťažovali na nepreplatenie škôd, ktoré im spôsobili minuloročné povodne. Mnohí prišli o úrodu a následne o finančný zisk z jej predaja. "Máme nedostatok finančných prostriedkov. Riešime to dodatočne úverom na dotácie. Vlani sme vyčíslili priame škody na plodinách na 14 miliónov korún," povedal František Uhal z Agropotravinárskeho družstva v Malčiciach. Nepreplatenie škôd podľa neho najviac pociťujú ľudia, ktorí pracujú v agrosektore - chýbajúce peniaze sa prejavili na znížení ich platov.
Ministerstvo pôdohospodárstva podľa Simona nie je kompetentné poskytnúť náhradu, alebo odškodnenie za povodne. Mohlo tak urobiť jedine prostredníctvom priamych platieb. "Vodné hospodárstvo nespadá pod našu kompetenciu. Keď som tu bol minulý rok, tak som upozorňoval poľnohospodárov, aby nemali ďalšie sankcie kvôli tomu, ak si nesplnia svoju povinnosť v rámci priamych platieb. To znamená, že ak si ohlásili, že tu mali povodne a my sme to mali letecky osnímkované, každý z nich dostal priame platby, ako keby tam povodne neboli," vysvetlil. Podľa neho sa tému odškodnenia snažil niekoľkokrát otvoriť aj na vláde a žiadal, aby boli odškodnení aj poľnohospodári a potravinári. "Bohužiaľ sa vláda s tým nestotožňovala a nedokázal som ju presvedčiť," uzavrel Simon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.